LAJMI I FUNDIT:

Nga mobilizimi i Putinit, rusët po ikin në Gjeorgji – pamjet nga ajri tregojnë kolonat mbi 18 kilometra në pikëkalime kufitare

Nga mobilizimi i Putinit, rusët po ikin në Gjeorgji – pamjet nga ajri tregojnë kolonat mbi 18 kilometra në pikëkalime kufitare

Video të filmuara nga ajri, shfaqin kolonat e gjata të veturave në kufirin ruso-gjeorgjian, që janë dëshmi se rusët duan të largohen nga Rusia, me qëllim që të shmangin mobilizimin e pjesshëm që e urdhëroi Putin javën e kaluar.

Sipas burimeve nga një pikëkalim kufitar, kolonat janë të gjata mbi 18 kilometra. E për t’u zhbllokuar kolonat, autoritetet gjeorgjiane kanë lejuar kalimin në pikën kufitare edhe duke ecur – kështu që shumë prej tyre kanë braktisur veturat dhe janë nisur drejt shtetit fqinj, transmeton Telegrafi.


Madje raportohet se së shpejti do të mbyllen vendkalimet kufitare, por nga Kremlini kanë njoftuar se një vendim i tillë akoma nuk është marrë – pra sa i përket mbylljes së kufijve.

Të pyetur rreth mundësisë së mbylljes së kufijve, zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha: “nuk di asgjë për këtë, në këto momente nuk është marrë kurrfarë vendimi për këtë”.

Kujtojmë që Gjeorgjia nga fillimi i agresionit rus në Ukrainë, është bërë destinacion i preferuar i rusëve që po ikin dhe duan t’i shpëtojnë mobilizimit të Putinit.

Në Tbilisi nga fillimi i luftës në Ukrainë, kanë arritur 40 mijë rusë, e me këtë vendimin e mobilizimit, numri i tyre do të rritet dukshëm më shumë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
SHBA me mesazh të qartë për Izraelin, nëse Tel Avivi vendos për një “kundërofensivë” kundër Iranit

SHBA me mesazh të qartë për Izraelin, nëse Tel Avivi vendos për një “kundërofensivë” kundër Iranit

Botë
Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, gjithçka ndodhi deri më tani - detajet, pamjet dhe reagimet, minutë pas minute

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, gjithçka ndodhi deri më tani - detajet, pamjet dhe reagimet, minutë pas minute

Botë
Pas sulmeve

Pas sulmeve "plotësisht të suksesshme" ndaj Izraelit, komandanti i Gardës Revolucionare të Iranit merr një buqetë me lule

Botë
Si shtetet arabe 'e ndihmuan befas Izraelin të zmbrapsë sulmin e Iranit'

Si shtetet arabe 'e ndihmuan befas Izraelin të zmbrapsë sulmin e Iranit'

Botë
Si do të përgjigjet Izraeli? Eksperti britanik tregon tri opsionet e (pa)mundshme

Si do të përgjigjet Izraeli? Eksperti britanik tregon tri opsionet e (pa)mundshme

Botë
Nëse Izraeli i kundërpërgjigjet Iranit rrezikon 'hapjen e kutisë së Pandorës'

Nëse Izraeli i kundërpërgjigjet Iranit rrezikon 'hapjen e kutisë së Pandorës'

Botë
Kalo në kategori