LAJMI I FUNDIT:

Nga më i miri në balet, te talenti aktual më premtues në Evropë – historia e bukur e Billy Gilmour

Nga më i miri në balet, te talenti aktual më premtues në Evropë – historia e bukur e Billy Gilmour

Tifozët e Skocisë po presin gjëra të mëdha nga mesfushori Billy Gilmour pasi ai u emërua lojtari i ndeshjes për paraqitjen e tij në barazimin 0-0 kundër Anglisë në Euro 2020.

Reklama

Steve Clarke nuk mund të kishte kërkuar më shumë nga mesfushori i Chelseat, pasi ai i bëri gjërat të mëdha ndaj Tre Luanët në një shfaqje 76-minutëshe, duke lëvizur pa u lodhur rreth fushës së Wembleyt.

Ishte një performancë në përputhje me natyrën konkurruese të Gilmour, një qëndrim që daton që nga ditët e tij si një perspektivë nën 12 vjeç me Rangers në vitin 2012.

Billy Gilmour of Scotland is closed down by Mason Mount of England during the UEFA Euro 2020 Championship Group D match between England and Scotland at Wembley Stadium on June 18, 2021 in London, England.

Në atë kohë, mesfushori i talentuar tërhoqi vëmendjen e një skauteri për Shkollat ​​e Performancës të Skocisë FA, një iniciativë që siguron stërvitje të përqendruar tek individi për talentët e rinj më të mirë të vendit.

Dhe trajneri Andy Goldie i tha BBC Sport se Gilmour mbajti atë motivim për të qenë më i miri kur lojtarëve u tha që të merrnin pjesë në një kurs tetëjavor në balet: “Ai donte të ishte më i miri në të”.

”Ai nuk ishte i shqetësuar për atë që njerëzit e tjerë menduan. Mësuesi i vallëzimit mendoi se ai ishte absolutisht fantastik”.

Andy Robertson shlyen videon duke luajtur ping pong me Billy Gilmourin, me këtë të fundit që rezultoi pozitiv
Lexo po ashtu Andy Robertson shlyen videon duke luajtur ping pong me Billy Gilmourin, me këtë të fundit që rezultoi pozitiv

Ndërsa, disa shokë të ekipit ishin në siklet të përpiqeshin aq shumë si piruetë, Gilmour i pa seancat si një mundësi për të zgjeruar horizontin e tij dhe për të stërvitur në një mënyrë me të cilën ai ishte mësuar më pak.

Kalimi i 20-vjeçarit në një yll të së ardhmes në Ligën Premier nuk mund t’i atribuohet tërësisht atyre ditëve të kaluara në studio, por është tregues i qëndrimit të tij të palodhur ndaj përmirësimit.

Goldie – i cili ishte trajner i Shkollave të Performancës kur rekrutoi Gilmourin, por tani është drejtor i akademisë në Dundee United – shtoi: “Ai u dallua si një gisht i madh i lënduar”.

Gilmour earned rave reviews in the Rangers academy

“Jo vetëm në aftësinë e tij, por dëshira e tij që të fitonte, për të garuar, gatishmëria e tij për të marrë topin nën presion. Ai ishte si kapiten si i ri. Sytë e mi ishin tërhequr vetëm tek ai”.

Rangers nuk ishin në gjendje të mbanin taletin e çmuar të akademisë, pasi u bashkuan me skuadrën e të rinjve të Chelseat në vitin 2017 dhe që prej asaj kohe ka bërë 22 paraqitje në ekipin e parë për mbretërit e Evropës.

Gilmour bëri debutimin e tij për Skocinë në një barazim miqësor kundër Holandës në fillim të qershorit, duke marrë startin e tij të parë ndërkombëtar dhe ndeshjen e parë konkurruese në barazimin e së premtes 0-0 me Anglinë.

Billy Gilmour of Scotland poses for a photograph with their Heineken "Star of the Match" award after the UEFA Euro 2020 Championship Group D match between England and Scotland at Wembley Stadium on June 18, 2021 in London, England.

Lojtari ka qenë i zhgënjyer kur mësoi se nuk do të paraqitet në ndeshjen e fundit të Skocisë në Grupin D kundër Kroacisë të martën pasi ai doli pozitiv me coronavirusin.

Gilmour — i votuar si lojtari i vitit i Akademisë së Chelseas për vitin 2020 — është tashmë një fitues i Ligës së Kampionëve pas dy sezonesh si profesionist, por që premton të jetë vetëm fillimi për të, pasi ka një talent të jashtëzakonshëm. /Telegrafi/

Luani dhe fitoni shpërblime këtu >

Më shumë lajme nga kampionati Euro 2020 >