Përfaqësuesja e Kosovës do të jetë skuadra më re që do të marrë pjesë në kualifikimet për Kupën e Botës 2018 që do të mbahet në Rusi.

Pasi shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008, Kosova më në fund u pranua edhe në UEFA dhe FIFA.

Vendi ynë zyrtarisht ka 1.8 milionë banorë, por nga Kosova janë dal shumë lojtarë të talentuar, të cilët tashmë janë pjesë e klubeve dhe ligave të mëdha evropiane, transmeton Telegrafi.

Zyrtare: FIFA ka vendosur, të gjithë ata që kanë luajtur pas 13 majit, s’mund të luajnë për Kosovën Zyrtare: FIFA ka vendosur, të gjithë ata që kanë luajtur pas 13 majit, s’mund të luajnë për Kosovën

Fatkeqësisht shumë prej tyre janë pjesë e përfaqësueseve të tjera dhe për arsye të njohura ata nuk mund të luajnë për Kosovën.

Gjithsesi, më poshtë keni formacionin e mundshëm të Kosovës sikur disa nga yjet të pranonin të luanin për ne:

Samir Ujkani

Mosha: 28

Pozita: Portier

Klubi: AC Pisa (Itali)

Përfaqësuesja aktuale: Kosova

Paraqitjet për përfaqësuesen: 11 (20 për Shqipërinë)

Taulant Xhaka

Mosha: 25

Pozita: Qendër mbrojtës

Klubi: Basel (Zvicër)

Përfaqësuesja aktuale: Shqipëri

Paraqitjet për përfaqësuesen: 18

Lorik Cana

Mosha: 33

Pozita: Qendër mbrojtës

Klubi: Lojtar i lirë

Përfaqësuesja aktuale: Shqipëria

Paraqitjet për përfaqësuesen: 93

Loret Sadiku

Mosha: 25

Pozita: Qendër mbojtës

Klubi: Kasimpasa (Turkey)

Përfaqësuesja aktuale: Kosova

Paraqitjet për përfaqësuesen: 4

Adnan Januzaj

Mosha: 21

Pozita: Mesfushor i djathtë

Klubi: Manchester United (Angi) – Huazim te Sunderland

Përfaqësuesja aktuale: Belgjikë

Paraqitjet për përfaqësuesen: 6

Almen Abdi

Mosha: 30

Pozita: Mesfushor qendror

Klubi: Sheffield Wednesday (Angli)

Përfaqësuesja aktuale: Zvicër

Paraqitjet për përfaqësuesen: 6

Granit Xhaka

Mosha: 24

Pozita: Mesfushor qendror

Klubi: Arsenal (Angli)

Përfaqësuesja aktuale: Zvicër

Paraqitjet për përfaqësuesen: 48

Valon Behrami

Mosha: 31

Pozita: Mesfushor qendror

Klubi: Watford (Angli)

Përfaqësuesja aktuale: Zvicra

Paraqitjet për përfaqësuesen: 73

Bernard Berisha

Mosha: 25

Pozita: Sulmues i majtë

Klubi: FC Terek Grozny (Rusi)

Përfaqësuesja aktuale: Kosova

Paraqitjet për përfaqësuesen: 7

Xherdan Shaqiri

Mosha: 25

Pozita: Mesfushor sulmues

Klubi: Stoke City (Angli)

Përfaqësuesja aktuale: Zvicër

Paraqitjet për përfaqësuesen: 59

Shani Tarashaj

Mosha: 21

Pozita: Sulmues

Klubi: Everton (Anglo) – I huazuar te Frankfurti

Përfaqësuesja aktuale: Zvicra

Paraqitjet për përfaqësuesen: 5

/Telegrafi/