LAJMI I FUNDIT:

Nga Ballack deri te Higuain: 10 humbësit më të mëdhenj në histori të futbollit

Nga Ballack deri te Higuain: 10 humbësit më të mëdhenj në histori të futbollit

Kur ju vije në mend legjenda e Milanit, paolo Maldini, ju nuk mund të mendoni se ai është një humbës.

Reklama

Njëri ndër mbrojtësit më të mirë në histori të futbollit, ka fituar pesë herë Ligën e Kampionëve, shtatë Serie A dhe 13 tituj të tjerë në San Siro.

Sidoqoftë, ikona italiane ka pësuar humbje në finale të mëdha dhe aty mund të marrë titullin si një humbës më i madh në histori.

Por, në këtë listë janë edhe dhjetë lojtarë të tjerë që kanë humbur shumë finale:

1) Javier Mascherano – ka humbur plotë 11 finale me klube dhe kombëtaren e Argjentinës.

FBL-WC-2014-MATCH64-GER-ARG

2) Patrice Evra – ka humbur katër finale, gjersa dy vijnë vetëm nga koha kur luante me Manchester Unitedin.

Portugal v France - Final: UEFA Euro 2016

3) Arjen Robben – ka fituar shumë gjatë karrierës së tij, mirëpo ka humbur  në total gjashtë finale.

FC Bayern Muenchen v Chelsea FC - UEFA Champions League Final

4) Michael Ballack – njëri ndër lojtarët më të suksesshëm gjerman, por që nuk ia ka dal mbanë në shtatë gashtë finale të luajtura, derisa në njërën ishte i suspenduar.

CHAMPIONS LEAGUE 01/02 FINALE: BAYER 04 LEVERKUSEN - REAL MADRID 1:2

5) Hector Cuper – I vetmi trajner në listë që ka humbur gjashtë finale në futboll.

FBL-AFR-2017-MATCH32-EGY-CMR

6) Alessandro del Piero – padyshim njëri ndër lojtarët më të mirë në histori të futbollit, mirëpo edhe një humbës i madh, pasi në total ka dështuar në pesë finale.

Alessandro del Piero of Juventus

7) Lothar Matthaus – Legjenda gjermane kishte fituar 26 trofe gjatë karrierës së tij, po ka humbur gjashtë finale.

CHAMPIONS LEAGUE 98/99 FINALE

8)  Gonzalo Higuain – do të mbahet mend për festën e golit të tij në finalen e Kupës ë Botës së vitit 2014, por kishte humbur edhe shumë shanse, e që ka humbur edhe pesë finale.

FBL-COPAM2015-ARG-CHI

9) Gianluigi Buffon – njëri ndër portierët më të mirë në histori dhe që ka fituar shumë trofe, derisa nuk ja ka dalë mbanë në pesë finale.

Juventus v Real Madrid - UEFA Champions League Final

10) Antony de Avila – kishte humbur pesë finale të Copa Libertadores, e që kishte luajtur deri në moshën 47-vjeçare. /Telegrafi/

Antony de Avila

Në trend Sport

Më shumë
Para nëntë muajsh fitoi Kupën e Botës, dhe tani po i jep fund karrierës - çfarë po ndodh me Papu Gomez?

Para nëntë muajsh fitoi Kupën e Botës, dhe tani po i jep fund karrierës - çfarë po ndodh me Papu Gomez?

Ndërkombëtare
Pochettino u dërgon mesazh pronarëve të Chelseat pas disfatës nga Aston Villa

Pochettino u dërgon mesazh pronarëve të Chelseat pas disfatës nga Aston Villa

Premier League
Notat e lojtarëve: Atletico Madrid 3-1 Real Madrid, zhgënjen Vazquez

Notat e lojtarëve: Atletico Madrid 3-1 Real Madrid, zhgënjen Vazquez

La Liga
Spektakël me katër gola në Metropolitano: Atletico ia shkakton humbjen e parë Real Madridit për këtë sezon

Spektakël me katër gola në Metropolitano: Atletico ia shkakton humbjen e parë Real Madridit për këtë sezon

La Liga
Harry Kane zbulon idhullin e tij të fëmijërisë që luante te Barcelona, nuk është ai që do të prisnit

Harry Kane zbulon idhullin e tij të fëmijërisë që luante te Barcelona, nuk është ai që do të prisnit

Ndërkombëtare
Humbja ndaj Newcastle shënon rekord të zi për Sheffieldin

Humbja ndaj Newcastle shënon rekord të zi për Sheffieldin

Premier League
Kalo në kategori