LAJMI I FUNDIT:

Nëse dëshironi të humbni peshë, duhet të konsumoni vezë në mëngjes

Nëse dëshironi të humbni peshë, duhet të konsumoni vezë në mëngjes
(Foto: Pexels)

Procesi i humbjes së peshës është një proces i gjatë dhe i vështirë për shumëkënd dhe nëse dëshironi ta përshpejtoni, duhet të konsumoni vezë në mëngjes.

Ngrënia e vezëve mund ta nxisë humbjen e peshës, veçanërisht nëse një person i përfshin ato në një dietë të kontrolluar me kalori – njofton Medical News Today.


Me ndihmën e kësaj pije do ta përmirësoni funksionin e zorrëve dhe do ta nxitni humbjen e peshës
Lexo po ashtu Me ndihmën e kësaj pije do ta përmirësoni funksionin e zorrëve dhe do ta nxitni humbjen e peshës

Ushqimi që konsumojmë është jashtëzakonisht i rëndësishëm për ruajtjen e shëndetit tonë. Po kështu, ka studime që vërtetojnë se marrja e disa ushqimeve mund të stimulojë humbjen e kilogramëve të tepërt. Një nga këto ushqime është veçanërisht efektive nëse konsumohet në mëngjes dhe është fjala për vezët.

Hulumtimet tregojnë se vezët stimulojnë aktivitetin metabolik dhe rrisin ndjenjën e ngopjes, ndërsa një mëngjes i bazuar në vezë mund ta parandalojë një person të hajë tepër gjatë ditës, domethënë të marrë kalori shtesë.

Përfitime të shumta, por duhet edhe të keni kujdes: Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hani rregullisht kivi
Lexo po ashtu Përfitime të shumta, por duhet edhe të keni kujdes: Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hani rregullisht kivi

Dietologët theksojnë se vezët përmbajnë sasi të mëdha proteinash dhe kanë shumë pak kalori. Ato mund të nxisin humbjen e peshës nëse konsumohen si pjesë e një diete të larmishme dhe hahen pa yndyrë apo sheqer të shtuar. /Telegrafi/