LAJMI I FUNDIT:

Nëpërmjet pajisjes me “realitet të zmadhuar”, zjarrfikësit mund të shohin edhe në tymin e dendur

Nëpërmjet pajisjes me “realitet të zmadhuar”, zjarrfikësit mund të shohin edhe në tymin e dendur

Qwake Technologies e ka zhvilluar pajisjen që vendoset në sy të quajtur C-Thru, që iu mundëson zjarrfikësve të shohin edhe nëpër tym të dendur, derisa janë duke kryer intervenime.

Reklama

Ky sistem punon me “realitetin e zmadhuar” dhe imazhet termale, duke i ndihmuar personit që është duke e barttur, të shohë edhe në tym të dendur dhe errësirë, transmeton Telegrafi.

Me C-Thru ilustrohen siluetat e objekteve, që i ka mbuluar tymi, duke i lënë të pa para.

Sistemi i C-Thru mundëson që zjarrfikësit, të zgjerojnë sa më shumë pamjen e tyre natyrale, nëpërmjet sensorëve të “realitetit të zmadhuar”.

Helmeta që e kanë në kokë, është gjithashtu e lidhur me këtë sistem dhe bartë të dhënat e zjarrfikësit të parë te të tjerët, duke e bërë komunikimin më të shpejtë dhe efektiv edhe në momentet më kritike.

Konsiderohet se C-Thru, mund të jetë mjeti i domosdoshëm i njësiteve të zjarrfikësve dhe njësiteve tjera për shpëtim, që do të ndihmojë për të shpëtuar jetë. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Artistët kinezë bojkotojnë një platformë të madhe të rrjeteve sociale shkaku imazheve të krijuara nga Inteligjenca Artificiale

Artistët kinezë bojkotojnë një platformë të madhe të rrjeteve sociale shkaku imazheve të krijuara nga Inteligjenca Artificiale

Teknologji
Meta prezanton produkte të reja me Inteligjencë Artificiale përfshirë asistenin Meta AI, me të cilin mund të ndërveproni me të sikurse me një person

Meta prezanton produkte të reja me Inteligjencë Artificiale përfshirë asistenin Meta AI, me të cilin mund të ndërveproni me të sikurse me një person

Teknologji
Imazhet e Samsung Galaxy S24 zbulojnë dizajnin e sheshtë

Imazhet e Samsung Galaxy S24 zbulojnë dizajnin e sheshtë

Teknologji
iPhone i ri me titan, dështoi në testin e qëndrueshmërisë

iPhone i ri me titan, dështoi në testin e qëndrueshmërisë

Teknologji
Asistenti i ri i inteligjencës artificiale të Meta-s është trajnuar në postimet publike në Facebook dhe Instagram

Asistenti i ri i inteligjencës artificiale të Meta-s është trajnuar në postimet publike në Facebook dhe Instagram

Teknologji
Lansohet video-loja Counter-Strike 2

Lansohet video-loja Counter-Strike 2

Teknologji
Kalo në kategori