Edhe nëse nuk jeni shumë pranë mamit dhe babait tuaj, ata ende kanë një ndikim të madh në personalitetin dhe karakterin tuaj në përgjithësi.

Reklama

Bright Side ishin kureshtarë për ndikimin që prindërit e njerëzve të famshëm kishin ndaj fëmijëve të tyre, transmeton Telegrafi.

Në vazhdim mund të gjeni nëntë histori kureshtare familjare për të ndarë me ju arritjet e njerëzve që kanë ngritur të famshmit tanë të preferuar.

Uma Thurman

Uma Thurman u lind në vitin 1970 në një familje shumë kurioze. Babai i saj, Robert Thurman, ishte njeriu i parë amerikan që u bë murg budist. Nëna e saj, Nena Thurman, njihej më parë si Nena von Schlebrügge. Ajo ishte një modele e famshme, dhe ish-bashkëshorti i saj, Timothy Leary, studiues i barnave psikodelike.

Reklama
Reklama

Uma u emërua pas perëndeshës Hindu të lumturisë. Sot nëna e Umas po jeton një jetë të respektuar e një psikoterapeuti të famshme. Babai i saj qëndron prapa besimeve të tij budiste dhe ka kursin e vet ligjor mbi Budizmin indo-tibetian në Universitetin e Kolumbisë.

Leonardo DiCaprio

Fituesi i çmimit të Akademisë u emërua pas Leonardo da Vinçit. Babai i aktorit të ardhshëm e konsideronte atë një shenjë se foshnja nisi në barkun e nënës së tij pranë një pikture të artistit të famshëm në Galerinë e Uffizi në Firence. Irmelin DiCaprio ishte një punonjës social, dhe George ishte një artist komik popullor që shpesh kishte përmbajtje të turpshme. Sipas Leonardos, pavarësisht nga fakti se babai i tij e la familjen kur Leo ishte vetëm një fëmijë, nuk e dëmtoi marrëdhënien e tyre. Leonardo është pranë dy prindërve të tij. George madje mori pjesë në zhvillimin e karrierës së aktrimit të djalit të tij.

Reklama
Reklama

“Babai im ende i pëlqen të tërheqë komikët në garazhin e tij. Ai jeton sikur jetonte në vitet ’60. Ai madje lexon shkrimet e mia dhe më dërgon ato që vlen të lexohen”, thotë Leo. DiCaprio gjithashtu ka një marrëdhënie të mirë me njerkën e tij, Peggy. Babai i tij u martua për herë të dytë kur Leo ishte vetëm katër vjeç dhe Peggy mori pjesë aktive në edukimin e tij. Sot ajo është merr pjesë në të gjitha mbledhjet zyrtare, e veshur me kostume elegante.

Jennifer Aniston

Jennifer ka lindur në vitin 1969, dhe të dy prindërit e saj ishin aktorë. Nëna e saj, Nancy Dow, ishte gjithashtu aktore dhe modele. Jennifer përmendi disa herë se ajo ka një marrëdhënie të komplikuar me nënën e saj dhe se ajo është më pranë babait të saj.

Reklama
Reklama

Është interesante të dihet se karriera e John Aniston mund të ketë qenë ndryshe: ai shërbeu në Marinën e ShBA-së, por gjithmonë donte të bëhej aktor. Ai u bë popullor pas rolit të tij të Victor Kiriakis në “Ditët e jetës tonë”. Një fakt interesant është se prodhuesit e hit serialit “Friends” e bënë një parodi të “Ditëve të jetës tonë” brenda shfaqjes. Karakteri i Joeyt mori një punë duke luajtur rolin e Dr. Drake Ramoray në këtë shfaqje. “Ditët e jetës sonë” ka marrë më shumë se 160 çmime të ndryshme dhe është transmetuar nga viti 1965, e deri më sot.

Reklama

Jake Gyllenhaal

Ylli i “Brokeback Mountain” dhe të burgosurve lindi në vitin 1980 në një familje mjaft të famshme. Babai i tij, Stephen Gyllenhaal, është një producent dhe regjisor i disa serive televizive të njohura, duke përfshirë “Twin Peaks” dhe “The Mentalist”. Nëna e tij, Naomi Foner, është skenariste e Hollywoodit.

Reklama

Kjo familje ka një origjinë interesante dhe një qasje të pazakontë për rritjen e fëmijëve. Në anën e babait të tij, Jake është një pasardhës i një familjeje të vjetër fisnike suedeze (Gyllenhaal), dhe nëna e tij është një grua hebreje me prejardhje ruse. Familja relativisht e mirë kishte një stil të rreptë demokratik të prindërimit. Për shembull, Bar Mitzvah (një rituale hebreje që erdhi në moshë) u zhvillua në një strehë pa shtëpi për të futur një ndjenjë mirënjohjeje në Jake-in për një jetë më të begatë.

Reklama

Tupac Shakur

Një nga artistët më hipokritë, më të njohur dhe me ndikim ka lindur në vitin 1971. Të dy prindërit e tij ishin anëtarë aktivë të një organizate revolucionare socialiste të quajtur “Partia e Panterës së Zezë”, e cila ishte e njohur për pikëpamjet e saj radikale. Nëna e tij, Afeni Shakur dhe babai, Billy Garland, morën pjesë aktive në luftën për të drejtat e afrikano-amerikanëve në ShBA.

Reklama

Afeni Shakur u lirua nga më shumë se 150 akuza duke përfshirë një serioze: komplotin kundër ShBA-së. Para se të lindte Tupac, ajo u pastrua nga të gjitha akuzat. Pas vdekjes së djalit të saj, Afeni mori të gjitha të drejtat për këngët e Tupac dhe kishte bërë punë bamirësie deri në vdekjen e saj në vitin 2016.

Reklama

Hugh Laurie

“Doktor House” ka lindur në vitin 1959 në Oxford në familjen e një mjeku skocez dhe një shtëpiake. Nëna e tij, Patricia Laurie, shkroi disa histori që u botuan në “The London Times”. Babai i tij, William “Ran” Laurie, ishte një entuziast i vërtetë sportiv dhe një medalist i artë olimpik në vozitje. Ai ishte anëtar i një prej klubeve më të vjetra të vozitjes në botë në Kembrixh.

Reklama

Ekipi i tij fitoi shumë gara, por më i shquari ishte një medalje ari në Lojërat Olimpike të vitit 1948 në Londër. Karriera e tij sportive kishte një ndikim të madh te djali i Uilliamit, dhe ai gjithashtu zhvilloi karrierën në vozitje. Për shembull, në vitin 1977, Hugh ishte fituesi

Reklama

Jackie Chan

Një stil unik akrobatik luftimi është ajo që bëri Jackie Chan, një nga heronjtë më të njohur të filmave aksion të shekullit të 20-të. Ai u lind në vitin 1954 në një familje të përulur kineze. Prindërit e tij, Charles dhe Lily Chan, u detyruan të lëviznin në Hong Kong për shkak të persekutimeve gjatë luftës civile. Babai i Jackiet nuk mund të qëndrojë vetëm, dhe ai u përpoq të luftonte për pavarësinë e vendit.

Reklama

Luftimet politike të Charles filluan kur ai ishte 20 vjeç dhe u bashkua me Ushtrinë Revolucionare Kombëtare. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, ai u kap nga japonezët dhe përfundoi në burg. Sidoqoftë, lidhjet e tij politike ndihmuan që Çarli të lirohej.

Reklama

Dustin Hoffman

“Aktori më i vështirë.” Kjo është ajo që njerëzit në Hollywood e quajnë Dustin Hoffman. Ai u lind në vitin 1937 në familjen e Harry Hoffman, një dekorator i vendosur në ‘Columbia Pictures’ dhe Lillian Hoffman, një pianist i njohur ‘jazz’. Nëna e tij jetoi për muzikë dhe mori mësimet e pianos të saj që nga mosha 5 vjeçe. Të dy besuan fort se e ardhmja e Dustinit do të lidhej me muzikën. Megjithatë, në rininë e tij, ai ndryshoi planet e tij për të ardhmen. Falë vëllait të tij, i cili ka punuar si një aktor i roleve dytësore në filma të ndryshëm, Dustin u mor me industrinë e filmit.

Reklama

Kate Hudson

Kate Hudson ka lindur në vitin 1979 nga muzikanti Bill Hudson dhe aktorja Goldie Hawn. Megjithatë, pas divorcit të prindërve të saj, Kate u ngrit nga Kurt Russell, burri i dytë i Goldit. Kurt dhe Goldie janë një çift shumë i talentuar, të njohur për rolet e tyre në filmin ‘Overboard’. Ata të dy ndikuan në zhvillimin e talenteve komike të Kate-it.

Kate ka deklaruar në mënyrë të përsëritur se e konsideron Kurtin babain e saj të vërtetë, meqë babai i saj i gjakut kishte qenë gjithmonë indiferent ndaj saj. Kurt Russell dhe Goldie Hawn shpesh quhen çiftet më të forta në Hollywood: ata janë martuar për më shumë se 30 vjet dhe nxisin zili ndër çiftet më të reja. /Telegrafi/