LAJMI I FUNDIT:

Shtatë debutimet më të tmerrshme në histori të futbollit – përfshirë Woodgaten e Realit e Gervinhon e Arsenalit

Thiago Silva kishte një debutim për të mos e kujtuar te Chelsea në Ligën Premier në të shtunën e kaluar.

Mbrojtësi brazilian që debutoi më shiritin e kapitenit në krah te The Blues, bëri një gabim ndaj West Brom Albionit, derisa skuadra e tij po humbte 1-0.

Silva nuk arriti që të ndalte Callum Robinsonin në golin e parë, derisa gaboi në pranimin e tij, duke lejuar po të njëjtin lojtar që të shënonte për 2-0.

Foto: The Sun

Gonzalo Higuain, Philadelphia Union vs Inter Miami

Debutim për të harruar kishte edhe sulmuesi argjentinas që kompletoi para disa ditësh kalimin te Inter Miami i David Beckhamit.

Përveç se humbi shansin që të shënonte nga penalltia, El Pipita kishte një përplasje edhe me lojtarët kundërshtarë që e provokuan atë.

Foto: The Sun

Jonathan Woodgate, Real Madridi vs Athletic Bilbao / 2005

Njëri debutimet më të famshme në hisotri të futbollit që erdhi pas më shumë se 13 muajsh. Woodgate kishte kaluar te Los Blancos nga Newcaslte për 15 milionë euro.

Lojtari jo vetëm që shënoi auto-gol në portën e Iker Casillasit, por pranoi edhe kartonin e dytë të verdhë në minutën e 65-të për t’u përjashtuar qysh në debutim.

Foto: The Sun

Gervinho, Newcastle vs Arsenal / 2011

The Gunners kishin pritur shumë nga Fervinho, mirëpo debutimi i tij nuk shkoi siç duhej, duke u përplasur me Joey Barton dhe pasoi me tri ndeshje përjashtimi.

Foto: The Sun

Emmanuel Frimpong, Sheffield Wednesday vs Barnsley / 2014

Pas vetëm 30 minutash që ishte futur në lojën e tij të parë për Barsnleyn, Frimpong ishte përjashtua me dy kartonë të verdhë për ndërhyrje në një lojtar të njëjtë.

Foto: The Sun

Marcel Desailly, Coventry vs Chelsea / 1998

Mbrojtësi francez kishte kaluar te Chelsea pas një suksesi në Kupën e Botës, mirëpo kishte një paraqitje të tmerrshme ndaj lojtarëve si Dion Dublin dhe Darren Huckerby, që të dy shënuan në portën e The Blues.

Foto: The Sun

Ali Dia, Southampton vs Leeds / 1996

Kush mund të harrojë Ali Dian, që kishte gënjyer se ishte kushëriri i George Weah dhe kishte arritur të debutonte për Southamptonin, mirëpo gjërat nuk kishin shkuar për të si duhej dhe ishte zbuluar se kishte gënjyer dhe se nuk ishte futbollist profesionist. /Telegrafi/

Foto: The Sun

Në trend Sport

Më shumë
Sami Khedira emëron lojtarin më të mirë që ka parë ndonjëherë në karrierën e tij

Sami Khedira emëron lojtarin më të mirë që ka parë ndonjëherë në karrierën e tij

Ndërkombëtare
Përveç fitores me Spanjën - çfarë i duhet tjetër Shqipërisë për të kaluar tutje

Përveç fitores me Spanjën - çfarë i duhet tjetër Shqipërisë për të kaluar tutje

Kombëtarja e Shqipërisë
Xherdan Shaqiri në një rang me legjenda e futbollit botëror

Xherdan Shaqiri në një rang me legjenda e futbollit botëror

Përfaqësueset
Ndeshja Shqipëri 2-2 Kroaci në numra: Rekorde, statistika mbresëlënëse dhe garë e hapur

Ndeshja Shqipëri 2-2 Kroaci në numra: Rekorde, statistika mbresëlënëse dhe garë e hapur

Kombëtarja e Shqipërisë
Xherdan Shaqiri futet në librin e rekordeve me euro-golin ndaj Skocisë

Xherdan Shaqiri futet në librin e rekordeve me euro-golin ndaj Skocisë

Përfaqësueset
Sylvinho bën premtimin e madh për popullin shqiptar për ndeshjen me Spanjën

Sylvinho bën premtimin e madh për popullin shqiptar për ndeshjen me Spanjën

Kombëtarja e Shqipërisë
Kalo në kategori