LAJMI I FUNDIT:

Nëntë aktorët që kurorëzuan dashurinë e tyre me pjesëtarë të familjes mbretërore

Nëntë aktorët që kurorëzuan dashurinë e tyre me pjesëtarë të familjes mbretërore

Dasma e princit Harry dhe aktores së Hollywoodit, Meghan Markle, është bërë një nga ngjarjet më të ndritura dhe më të diskutuara të vitit 2018.

Duke u zhytur në historinë e kësaj çështje del se nuk është hera e parë që një person mbretëror ose një përfaqësues e një dinastie aristokratike e ka lidhur fatin e tij me një aktor/e.


Kjo listë përfshin disa emra mjaft të papritur, duke përfshirë këtu një aktor mashkull, i cili u martua me vajzën e një princeshe.

Bright Side do t’ju tregojë për listën e aktorëve dhe aristokratëve që zgjodhën dashurinë, duke thyer kështu rregullat mbretërore.

Rita Hayworth

Karriera si aktore: Rita Hayworth ishte një nga yjet më të famshëm të Hollywoodit të viteve ’40 dhe një legjendë e vërtetë e asaj kohe. Filmat më të ndritshëm që ajo luajti ishin: “Blood and Sand”, “Cover Girl”, “You’ll Never Get Rich”, “Gilda”, dhe “The Lady From Shanghai”.
Burri: Princi i Pakistanit Aly Khan, biri i Sulltan Aga Khan III.
Titulli pas martesës: Princeshë.
Rita Hayworth u martua 5 herë. Aly Khan ishte burri i saj i tretë. Aktorja dhe princi, të martuar në atë kohë, u takuan në Festivalin e Filmit në Kanë dhe filluan lidhjen. Kur Hayworth mbeti shtatzënë, Khan u divorcua me gruan e tij dhe ata kishin një vajzë, Yasmin Aga Khan. Në vitin 1949 ata u martuan. Rita Hayworth u bë Princesha Rita dhe kjo ishte hera e parë që kjo aktore e Hollywoodit kishte mbajtur ndonjëherë një titull të tillë. Në vitin 1953, Hayworth u divorcua nga princi sepse nuk mund të qëndronte pranë princit dhe grave tjera rreth tij.

Grace Kelly

Karriera e aktrimit: Grace Kelly luajti në 11 filma përfshirë “Dial M for Murder”, “Rear Window”, “To Catch a Thief”, dhe “The Country Girl”, për të cilin më vonë ajo rrëmbeu edhe një çmim “Oscar”. Ajo ishte muza e Alfred Hitchcock dhe aktorja më e paguar e kohës së saj.
Burri: Princi i Monakos, Rainier III.
Titulli pas martesës: Princesha e Monakos.
Aktorja dhe Princi u takuan në xhirimet e filmit “To Catch a Thief”. Pas martesës së saj me përfaqësuesin e një familjeje mbretërore, Grace u largua nga karriera e saj aktive. Çifti kishin tre fëmijë. Grace vdiq në moshën 52 vjeçare në një aksident me veturë. Ajo kishte një goditje të fortë kur humbi kontrollin mbi automjet, dhe makina e saj ra nga rruga në një kthesë të mprehtë në një shpat mali.

Olivia Wilde

Karriera e aktrimit: Olivia filloi karrierën e saj si aktore në një seri televizive dhe u bë shumë e njohur pas rolit të saj në “House M.D”.
Burri: Nga viti 2003 deri në vitin 2011, Olivia u martua me regjisorin Tao Ruspoli. Tao Ruspoli është djali i aristokratit italian, Alessandro Ruspoli.
Olivia Wilde ishte vetëm 18 vjeçe kur u martua me përfaqësuesin e një prej familjeve aristokrate më të famshme romake – Princin Tao Ruspoli. Martesa ndodhi në një kështjellë të vjetër italiane. Pas tetë vitesh martesë, çifti u nda.

Elia Zaharia

Karriera e aktrimit: Elia është një aktore dhe këngëtare shqiptare. Ajo kryesisht mori pjesë në shfaqje në Teatrin Kombëtar të Shqipërisë.
Burri: Leka, Princi i Kurorës i Shqipërisë. Monarkistët shqiptarë e quajnë Leka II, ai ka qenë Mbreti i Shqipërisë që nga viti 2011.
Titulli pas martesës: Princesha e Kurorës.
Më 10 maj 2010, u njoftua fejesa e Princit të Kurorës së Shqipërisë dhe aktores Elia Zaharia. Elia ka lindur në vitin 1983, familja e saj ka rrënjë aristokratike. Martesa u mbajt më 8 tetor 2016, në Tiranë, gjashtë vjet pas fejesës së tyre. Në dasmë morën pjesë më shumë se 100 përfaqësues të dinastive monarke nga shumë vende dhe diplomatë nga Evropa dhe Lindja e Mesme.

Clotilde Courau

Karriera në aktrim: Që nga viti 1988, aktorja luajti në 41 filma. Një nga rolet më të ndritshme ishte ai i Annette në “The Passionate Life of Edith Piaf”.
Burri: Emanuele Filiberto i Savojës, Princi i Venedikut, një anëtar i Shtëpisë së Savojës, i biri dhe trashëgimtar i Vittorio Emanuele di Savoia, nipi i Umberto II, Mbreti i fundit i Italisë.
Titulli pas martesës: Princesha e Venedikut.
Princi i Venedikut, Emanuele Filiberto i Savojës, dhe aktorja franceze, Clotilde Courau, u martuan në vitin 2003. Familja e dhëndrit u turpërua nga mungesa e linjës së lartë dhe karriera publike e Couraus. Por Clotilde u bë shoqëruesja besnike i Princit dhe mbështeti të gjitha nismat e tij. Çifti kanë dy vajza.

Jamie Lee Curtis

Karriera në aktrim: Në fillim të karrierës së saj aktorja luajti në filma horror si “Halloween”, “Terror Train”, “Prom Night” dhe “Halloween II”. Filma të tjerë të mirënjohur në të cilët ajo luajti ishin “A Fish Called Wanda”, “True Lies”, dhe “Freaky Friday”.
Burri: Christopher Guest, një zotërues anglez dhe baroni i pestë Haden-Guest (ai trashëgoi këtë titull pas vdekjes së babait të tij në vitin 1996).
Titulli pas martesës: Baronesha Haden-Guest, që nga viti 1996.
Jamie Lee Curtis dhe Christopher Guest u martuan në vitin 1984 dhe kanë qëndruar të bashkuar që atëherë (më shumë se 30 vjet). Çifti ka 2 fëmijë të adoptuar. Christopher Guest është skenarist, kompozitor dhe aktor. Ai luajti në më shumë se 60 filma. Përkundër faktit se titulli i një Baroni konsiderohet të jetë më i ulëti në sistemin britanik, titujt e çiftit tingëllojnë të ndershëm në botën e kinemasë.

Zsa Zsa Gabor

Karriera e aktrimit: Në vitin 1952, Gabor debutoi në filmin e quajtur “We’re Not Married!”, dhe pastaj në “Moulin Rouge” ku luajti balerinën Jane Avril. Më vonë ajo u shfaq kryesisht në TV dhe nganjëherë luajti në filma duke luajtur vetë ose në role të vogla episodike. Filmat e saj më të famshëm janë “A Nightmare on Elm Street 3: Warriors Dream”, “Beverly Hillbillies”, dhe “A Very Brady Sequel”.
Burri: Frédéric Prinz von Anhalt, një bir i adoptuar i princeshës gjermane Marie-Auguste nga Anhalt. Lindur nga Hans Georg Robert Lichtenberg.
Titulli pas martesës: Sári Prinz von Anhalt.
Zsa Zsa ishte martuar nëntë herë, burri i saj i fundit ishte Frédéric Prinz von Anhalt. Çifti u martua në vitin 1986 dhe martesa e tyre zgjati deri në vdekjen e aktores në vitin 2016 në moshën 99 vjeçare (ajo ishte 26 vjet më e madhe se bashkëshorti i saj). Por ai ishte Princi që e deshi, pasi të afërmit e Marie-Auguste nuk e pranuan atë. Sistemi i titujve në Gjermani është bërë prej kohësh rudimentar. Sidoqoftë, Lichtenberg e zgjidhi këtë problem duke ndryshuar emrin e tij në Frédéric dhe emrin e tij të fundit me Prinz von Anhalt. Ai e quan veten Princi Frédéric von Anhalt, Duka i Saksonisë dhe Vestfalisë.

Casper Van Dien

Karriera në aktrim: Casper Van Dien është gjerësisht i njohur falë rolit të tij si Johnny Rico nga “Starship Troopers” dhe “Starship Troopers 3: Marauder”.
Gruaja: Catherine Oxenberg është vajza e Princeshës Elizabeta e Jugosllavisë. Në anën e saj, Catherine ka paraardhës të përbashkët me Familjen Mbretërore Britanike dhe është 1.375 në linjë me fronin e Britanisë së Madhe. Ajo është gjithashtu një pasardhës e largët e familjes perandorake ruse.
Casper dhe Catherine u martuan në vitin 1999. Ajo është gjithashtu një aktore (e njohur më mirë për rolin e saj të Amanda Carrington në Dinastinë e seri televizive). Ata u takuan në xhirimet e filmave dhe më pas nisën një ‘reality show’ televiziv të quajtur “I Married a Princess” që u transmetua në SHBA, Britani të Madhe dhe Australi. Në vitin 2015, ata u ndanë.

Meghan Markle

Karriera e aktrimit: Meghan Markle është më mirë e njohur për rolin e saj si Rachel Zane nga ” TV series Suits”. Aktorja gjithashtu luajti në “Remember Me” dhe “Horrible Bosses”.
Burri: Princi Harry, Duka i Sussexit është djali më i vogël i Çarlsit, Princi i Uellsit dhe Princeshës Diana, si dhe është nip i Mbretëreshës Elisabeta II. Sot ai është i gjashti në linjën e trashëgimisë në fronin britanik.
Titulli pas martesës: Dukesha e Sussexit.
Çifti u takua në qershor të vitit 2016. Harry dhe Meghan i thanë shtypit se si u takuan në intervistën e tyre të ndërsjellë pas fejesës. Aktorja erdhi në Britani të Madhe për një vizitë pune dhe miku i tyre i përbashkët i takoi ata në një darkë, që doli të jetë novatore për të dy. Në më pak se dy vjet, Harry dhe Meghan u martuan.

Bonus: Wallis Simpson dhe Edward VIII

Meghan Markle është krahasuar shpesh me American Wallis Simpson – dy herë e divorcuar. Dhe në qoftë se nuk do të ishte për këtë histori, Mbretëresha Elisabeta II nuk do të ishte kurrë mbretëreshë, dhe Princi Çarls dhe Princi William do të ishin në fund të linjës së trashëgimisë së fronit.

Zonja Simpson, dukeshja e ardhshme e Windsor, nuk ishte aktore në kontrast me njerëzit e tjerë të këtij artikulli. Ajo ishte një vajzë e ashtuquajtur “IT”. Prindërit e saj ishin nga dy familje të mëdha në Jugun Amerikan. Edward, Mbreti i ardhshëm i Britanisë në atë kohë, dhe Wallis u takuan në Londër, ku ajo u zhvendos me bashkëshortin e saj të dytë. Edward dhe Wallis filluan një lidhje.

Pas vdekjes së babait të tij (20 janar 1936) Princi i Uellsit u shpall Edward VIII, por qeveria e Britanisë së Madhe nuk e miratoi dëshirën e tij për t’u martuar me një grua të divorcuar me një reputacion të dyshimtë. Prandaj Edward vendosi të heqë dorë nga froni. Ai shprehu ndjenjat e tij nëpërmjet një transmetimi radiofonik, duke thënë se do heqë dorë nga çdo përgjegjësi, vetëm për tu martuar me gruan që do. Si rezultat, Xhorxh VI, babai i Elizabeta II, u bë mbret. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Don Xhoni dënohet nga policia, pasi bëri gara shpejtësie me Lamborghini në Tiranë

Don Xhoni dënohet nga policia, pasi bëri gara shpejtësie me Lamborghini në Tiranë

Magazina

"I shoh kokë më kokë" - Pas daljes, Françeska tregon se kush mund ta fitojë Big Brother-in

Magazina
Megan Thee Stallion merr vëmendje me një veshje ekspozuese rozë, gjatë turneut veror

Megan Thee Stallion merr vëmendje me një veshje ekspozuese rozë, gjatë turneut veror

Magazina
Oriola Marashi merr tërë vëmendjen me dukjen e mrekullueshme, në një set fotografik të publikuar së fundi

Oriola Marashi merr tërë vëmendjen me dukjen e mrekullueshme, në një set fotografik të publikuar së fundi

Magazina
Blero përlotet pasi dëgjon zërin e Afronës në studio, e pranon publikisht: Më kanë tradhtuar

Blero përlotet pasi dëgjon zërin e Afronës në studio, e pranon publikisht: Më kanë tradhtuar

Magazina
Luiz Ejlli dhe Ghetto Geasy sjellin bashkëpunimin e shumëpritur “Ding Ding”

Luiz Ejlli dhe Ghetto Geasy sjellin bashkëpunimin e shumëpritur “Ding Ding”

Magazina
Kalo në kategori