Sergio Perez ka fituar Çmimin e Madh të Singaporit, ku Lewis Hamilton goditi një pengesë dhe u thirrën disa makina sigurie. Sidoqoftë, fitorja e tij aktualisht është e pasigurt pasi stjuardët do të hetojnë një shkelje të mundshme të makinës së sigurisë kundër pilotit të Red Bull pas garës.

Reklama

Meksikani pati një nga ditët e tij më të mira ndonjëherë, pasi ai shpejt mori drejtimin e çmimit të madh të vonuar nga shiu, duke mposhtur Charles Leclerc në kthesën e hapjes në kushte lagështie. Perez, i cili nisi i dyti, ishte i vëmendshëm gjatë gjithë kohës teksa vazhdoi të fitonte, pavarësisht nga akuzat e nënkampionit Leclerc për të rimarrë vendin e parë. Megjithatë, rezultati është në pritje të hetimit pas garës.

Reklama
Reklama

Hamilton, i cili nisi i tretin, ra një vend pas Carlos Sainz në fillim, përpara se gara e tij të mos mbërthehej pasi goditi një pengesë në kthesën e shtatë në xhiron e 44-të.

Verstappen i Red Bull gjithashtu nuk ishte i imunizuar nga një gabim në pistë pasi një bllokim i madh e çoi atë në rrugën e arratisjes në xhiron e 40-të. Kjo erdhi pasi ai ishte rikuperuar nga një fillim i dobët, që e pa atë të humbi katër vende në xhiron e parë. Piloti holandez përfundimisht përfundoi i shtati falë parakalimit të lartpërmendur ndaj yllit britanik dhe një parakalimi të vonë ndaj Sebastian Vettel.

Reklama

Shoku i skuadrës së Hamilton nga Mercedes, George Russell, gjithashtu vuajti nga problemet e gomave gjatë garës dhe përfundoi në vendin e 14-të, i fundit nga pilotët që përfunduan garën.

Reklama

Gjithsej, gjashtë shoferë u detyruan të tërhiqen nga gara, e cila pa të thirrur shumë makina sigurie dhe makina virtuale të sigurisë. /Telegrafi/