Rezidenca në Maine, të cilën aktori John Travolta e ndau me gruan e tij të ndjerë, Kelly Preston, ka dalë në shitje.

Ylli 67-vjeçar kohët e fundit nxori në shitje shtëpinë në Islesboro, një ishull në brigjet e Maine, për pesë milionë dollarë, sipas Portland Press Herald, transmeton AP.

Çifti bleu shtëpinë në vitin 1991 si të sapomartuar dhe e shndërruan atë nga një shtëpi “shumë e errët dhe e zymtë” në një shtëpi familjare të ndritshme për djalin e tyre që do të lindej së shpejti, Jett, sipas një tipari të vitit 1999 në Architectural Digest. E ndërtuar në vitin 1903, shtëpia prej 10.830 metrash katrorë ka 20 dhoma gjumi dhe ndodhet në një pasuri prej 48 hektarësh përgjatë oqeanit.

(Foto: mansionglobal.com/Sarah Szwajkos Photography)

Travolta tha se ai dhe Preston blenë shtëpinë pasi vizituan aktoren Kirstie Alley në shtëpinë e saj në ishull. Çifti tha se ata gjithmonë kishin dëshiruar një shtëpi mjaft të madhe për të argëtuar dhjetëra anëtarët e tyre të familjes.

Preston, e cila kishte role përkrah Tom Cruise në “Jerry Maguire” dhe Arnold Schwarzenegger në “Twins”, vdiq vitin e kaluar pas një beteje dyvjeçare me kancerin e gjirit. Ajo ishte 57-vjeçare. Djali i tyre i parë, Jett, vdiq në vitin 2009 pas një problemi shëndetësor në shtëpinë e pushimeve të familjes në Bahama.

Travolta u bë një yll i Hollwoodit në vitet 1970 dhe u nominua për çmimin Oscar për interpretimin e tij në 1977 në “Saturday Night Fever.”Ai u emërua përsëri për rolin e tij në “Pulp Fiction” të vitit 1994. /KP/

(Foto: mansionglobal.com/Sarah Szwajkos Photography)

(Foto: mansionglobal.com/Sarah Szwajkos Photography)

(Foto: mansionglobal.com/Sarah Szwajkos Photography)