LAJMI I FUNDIT:

NATO: Rusia dëshiron të marrë kontrollin e Ballkanit Perëndimor

NATO: Rusia dëshiron të marrë kontrollin e Ballkanit Perëndimor

NATO është zotuar të ndihmojë fqinjët e Rusisë “të mbijetojnë si kombe të pavarura”, duke njoftuar se rezultati i luftës ka “rëndësi ekzistenciale” për vende të tilla si Moldavia dhe Gjeorgjia.

Reklama

Pas ditës së dytë të bisedimeve midis ministrave të Jashtëm të NATO-s, përfaqësuesi estonez Urmas Reinsalu tha: “Mesazhi është i qartë: të gjithë aleatët e NATO-s janë të vetëdijshëm se bisha gjithashtu dëshiron të marrë kontrollin e Ballkanit Perëndimor, dhe ne duhet t’i ndihmojmë këto vende të mbijetojnë”, transmeton Telegrafi

Fokusi i bisedimeve të sotme ishte Bosnja, si dhe ish-republikat sovjetike, Moldavia dhe Gjeorgjia – ku këto dy vende kanë rajone të ndara që janë pushtuar nga trupat ruse.

“Rezultati i luftës do të prekë shumë Moldavinë dhe Gjeorgjinë. Është me rëndësi ekzistenciale për integritetin e tyre territorial, të drejtën e tyre për të zgjedhur rrugën e tyre në të ardhmen”, tha Reinsalu.

Lidhur me këtë çështje është pajtuar edhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, i cili theksoi se këto vende tani kanë nevojë për mbështetje.

“Ata janë prekur në mënyra të ndryshme nga lufta e Rusisë në Ukrainë, por është më mirë t’i mbështesim tani sesa të shohim zhvillimet të shkojnë në drejtim krejtësisht të gabuar, siç pamë me pushtimin e Ukrainës në fillim të këtij viti”, shtoi Stoltenberg. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Ministri serb i Mbrojtjes përmend “futjen e ushtrisë serbe në Kosovë” – por e din se paraprakisht duhet marrë leje

Ministri serb i Mbrojtjes përmend “futjen e ushtrisë serbe në Kosovë” – por e din se paraprakisht duhet marrë leje

Serbia
Deklaratë e fuqishme nga Britania e Madhe: Do të mbështesim Ukrainën

Deklaratë e fuqishme nga Britania e Madhe: Do të mbështesim Ukrainën "pavarësisht se çfarë ndodh diku tjetër"

Botë
Inicialet

Inicialet "SRB" vendosen në ambasadën e Kosovës në Kroaci, reagon deputetja shqiptare Lekaj-Përlaskaj

Kroacia
A po kthehen kontrollet kufitare në vendet e Zonës Shengen?

A po kthehen kontrollet kufitare në vendet e Zonës Shengen?

Evropa
Rusët vizatojnë bombardues në pistë, duke menduar se do të mashtrojnë ukrainasit – harrojnë t’i përfundojnë “punimet” deri në fund

Rusët vizatojnë bombardues në pistë, duke menduar se do të mashtrojnë ukrainasit – harrojnë t’i përfundojnë “punimet” deri në fund

Evropa
Një tërmet i fuqishëm godet Bosnjën dhe Hercegovinën – lëkundjet janë ndjerë edhe në Kroaci

Një tërmet i fuqishëm godet Bosnjën dhe Hercegovinën – lëkundjet janë ndjerë edhe në Kroaci

Bosnja
Kalo në kategori