LAJMI I FUNDIT:

Nadal u eliminua në raundin e dytë të Australian Open pas një lëndimi

Nadal u eliminua në raundin e dytë të Australian Open pas një lëndimi

Kampioni në fuqi, Rafael Nadal u eliminua nga Australian Open të mërkurën në mëngjes pasi lëndoi ijën e këmbës së majtë dhe humbi ndaj Mackenzie McDonald (6-4, 6-4, 7-5) në raundin e dytë, duke i dhënë fund garës për të fituar Grand Slamin e 23-të në karrierë.

Reklama

Nadali humbi setin e parë dhe po zmbrapsej në të dytin, ndërsa humbi edhe të trein kundër amerikanit të renditur në vendin e 65-të.

Megjithatë, humbja e spanjollit erdhi pas një lëndimi të pësuar gjatë ndeshjes.

Ai u vizitua nga një trajner në vijën anësore, më pas u largua nga fusha për një ‘timeout’ mjekësor. Në tribunë, gruaja e tij fshiu lotët.

Largimi më i hershëm i Nadalit në ndonjë turne Grand Slam që nga viti 2016

Ndonëse Nadal ishte i vendosur për të përfunduar ndeshjen, ishte e qartë se kampioni i madh ishte i komprometuar fizikisht dhe ëndrrat e tij për të mbrojtur titullin u zhdukën.

Ky është eliminimi më i hershëm i Nadalit në çdo turne Grand Slam që kur u eliminua në raundin e parë në Melburn më 2016 kundër bashkëkombësit të tij, Fernando Verdasco.

Ndryshe, McDonald kurrë nuk e ka kaluar raundin e katërt në një turne madhor.

Në ndeshjen e tij të vetme të mëparshme kundër Nadalit, në French Open 2020, McDonald fitoi gjithsej vetëm katër ‘games’. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Real Madridi e ka gjetur zëvendësuesin e Benzemas ndërsa punojnë në marrëveshjen sensacionale

Real Madridi e ka gjetur zëvendësuesin e Benzemas ndërsa punojnë në marrëveshjen sensacionale

La Liga
Afati i transferimeve në vitin 2009 i Real Madridit konsiderohet si potencialisht më i miri - afruan 8 yje

Afati i transferimeve në vitin 2009 i Real Madridit konsiderohet si potencialisht më i miri - afruan 8 yje

La Liga
Zyrtare: Leicester City liron shtatë lojtarë

Zyrtare: Leicester City liron shtatë lojtarë

Premier League
Lionel Messi bën një kërkesë speciale për Arabinë Saudite mes vendimit për të ardhmen

Lionel Messi bën një kërkesë speciale për Arabinë Saudite mes vendimit për të ardhmen

Ndërkombëtare
Pesë lojtarë e duan largimin e menjëhershëm nga Chelsea

Pesë lojtarë e duan largimin e menjëhershëm nga Chelsea

Premier League
Zyrtare: Chelsea kompleton transferimin e talentit që u kërkua nga gjigantët evropianë

Zyrtare: Chelsea kompleton transferimin e talentit që u kërkua nga gjigantët evropianë

Premier League
Kalo në kategori