LAJMI I FUNDIT:

Nadal dhe Medvedev luajnë finalet e Austalian Open në mëngjes: A mundet rusi ta pengojë spanjollin që ta shkruajë historinë në tenis?

Nadal dhe Medvedev luajnë finalet e Austalian Open në mëngjes: A mundet rusi ta pengojë spanjollin që ta shkruajë historinë në tenis?

Të dielën në mëngjes do të luhet finalja e Australian Open, ku do të takohen Rafael Nadal dhe Daniil Medvedev.

Reklama

Rafael Nadal do të përpiqet të arrijë titullin e dytë nga gjashtë finale në Australian Open, por më e rëndësishmja është se ai të triumfojë dhe të marr titullin e 21-të të Grand Slam në karrierë, që do ta bëjë atë tenistin më trofeshëm në histori.

Aktualisht, Roger Federer, Novak Djokovic dhe spanjolli Nadal kanë secili nga 20 tituj Grand Slam, dhe një triumf në Melburn do të thoshte shumë për Nadalin sepse Roland Garros do të luhet pas disa muajsh, ku ai është një favorit i madh dhe mund të mposht rivalët më të mëdhenj, për të bërë epërsi prej dy trofeve më shumë në Grand Slam.

Nadal ka mposhtur emra si Marcos Girona, Yannick Hanfmann, Karen Khachanov, Adrian Mannarin, Denis Shapovalov dhe Matteo Berretini gjatë turneut, duke humbur vetëm katër sete dhe është më i qetë në krahasim me rivalin që humbi një set më shumë dhe luajti ndeshje shumë më të gjata.

Medvedev, i cili po lufton për titullin e tij të dytë Grand Slam në karrierën e tij, mundi Henry Laaksonen, Nick Kyrgios, Botica Van De Zandschulp, Maxime Cressy, Felix Augher-Aliassime dhe Stefanos Tsitsipas në rrugën e tij për në finale.

Medvedev, i cili është dhjetë vjet më i ri, është favorit në baste, por 35-vjeçari Nadal ka një lojë me të cilën mund t’i përgjigjet rusit që tregoi dobësi gjatë turneut dhe nuk ka dyshim se na pret tenis shumë interesant.

Dueli mes Nadalit dhe Medvedevit fillon të dielën në orën 09:30./Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Dënohen gjyqtarët e VAR-it që e dëmtuan Liverpoolin, por dënimi i tyre është shumë qesharak

Dënohen gjyqtarët e VAR-it që e dëmtuan Liverpoolin, por dënimi i tyre është shumë qesharak

Premier League
Neymar thotë

Neymar thotë "nuk është e mundur" kur shikon pamjet se si rregullohet fusha e Al Hilal

Ligat tjera
A e injoroi Bellingham në festën e golit, Tchouamenin? Pamjet tregojnë momentin e dyshes

A e injoroi Bellingham në festën e golit, Tchouamenin? Pamjet tregojnë momentin e dyshes

La Liga
Waalwijk me një deklaratë zyrtar për portierin që humbi ndjenjat në fushë ndaj Ajaxit

Waalwijk me një deklaratë zyrtar për portierin që humbi ndjenjat në fushë ndaj Ajaxit

Ndërkombëtare
Lëndimet e shumta te Arsenali, zbulohen datat e rikthimit në fushë

Lëndimet e shumta te Arsenali, zbulohen datat e rikthimit në fushë

Premier League
Perez dërgoi skaut për ta vëzhguar nga afër sensacionin e Rennes

Perez dërgoi skaut për ta vëzhguar nga afër sensacionin e Rennes

La Liga
Kalo në kategori