LAJMI I FUNDIT:

Mudrykut i thuhet të largohet nga Chelsea që në janar

Mudrykut i thuhet të largohet nga Chelsea që në janar

Mykhaylo Mudrykut i është thënë se ka një klub të ri perfekt për t’u bashkuar nëse vendos të largohet nga Chelsea në janar. 22-vjeçari iu bashkua Bluve përpara Arsenalit në një marrëveshje me vlerë deri në 90 milionë euro në afatin kalimtar dimëror të këtij vitit, por ai deri më tani nuk ka arritur të bëjë ndikimin e dëshiruar.

Ukrainasi nuk ka shënuar ende golin e tij të parë për Chelsean në 21 paraqitje, pasi humbi vendin e tij në fillim të sezonit ndaj Ben Chilëell, i cili u preferua në krah nga trajneri Mauricio Pochettino.


Ish-sulmuesi i Liverpoolit, Stan Collymore, beson se një lëvizje në Gjermani do të ishte perfekte për ukrainasin.

Po kritikohet nga të gjitha anët, Pochettino vjen me një deklaratë befasuese për Mudryk
Lexo po ashtu Po kritikohet nga të gjitha anët, Pochettino vjen me një deklaratë befasuese për Mudryk

“Unë mendoj se ai duhet të bjerë në një nivel, por të shkojë dhe të luajë për një klub ku pritshmëria për të fituar javë pas javë është po aq e lartë sa në Chelsea”, ka thënë Collymore për CaughtOffside.

“Nëse do ta kishin apo jo atë është një çështje tjetër, por unë mendoj se Borussia Dortmund mund të jetë klubi i përsosur për të marrë Mudryk dhe në rrugën e duhur për t’u bërë lojtari që ka potencialin për të qenë”.

“E di që Roberto De Zerbi është një tifoz i madh – ai madje tha se mund ta fitonte Topin e Artë në të ardhmen, por unë nuk do ta dërgoja në huazim në një klub tjetër të Ligës Premier. Sa për Brighton, në fakt do të ishte një fyerje për lojtarë si Kaoru Mitoma nëse sugjeronim se Mudryk mund të shkonte atje dhe të futej në ekipin përpara tij”.

Mudryk lë të gjithë gojë hapur me transformimin e tij trupor
Lexo po ashtu Mudryk lë të gjithë gojë hapur me transformimin e tij trupor

“Të mos harrojmë, ky është një lojtar i ri që luajti vetëm 44 ndeshje për Shakhtar Donetsk përpara se Chelsea ta nënshkruante atë për gati 100 milionë euro. Disa lojtarë mund të përballojnë zhurmën, të tjerët jo, dhe deri më tani, Mudryk ka dështuar masivisht”.

“Ai ende mund të përmbushë potencialin e tij – ai është vetëm 22 vjeç, por duhet të zhvillojë më shumë ndeshje përpara se Chelsea të mund të presë që ai të jetë anësori i tyre i parë i majtë. Ai është thjesht shumë i papërvojë”, ka shtuar më tej Collymore.

Dortmundi ka dëshmuar të jetë një vend ideal për lojtarët e rinj që të zhvillohen në yje të klasit botëror, por nëse Chelsea do të ishte i përgatitur të ndërpresë bashkëpunimin me Mudryk – megjithëse ndoshta vetëm përkohësisht – mbetet për t’u parë, ndërsa qëndrimi i lojtarit për t’u larguar nga Stamford Bridge gjithashtu mbetet i panjohur. /Telegrafi/