Shpallja e listës së këngëtarëve të edicionit të 56-të të Festivalit në RTSH, u shoqërua me polemika të mëdha duke qenë se në këtë listë mungonin emrat e Klevis Begës (Kastro Zizo), Klajdi Musabelliut e Arilena Arës.

Interesant është fakti që si Kastro me “I huaj” dhe Klajdi me “Unë do të besoj”, trajtojnë në këngët e tyre kapërcimin e dilemës të rrish apo të ikësh nga Shqipëria, duke dhënë mesazhin se në fund të fundit ia vlen të shikohet dritë në fund të tunelit.

(Foto: Instagram/Kastro Zizo)

Pas zhurmës dhe ngjyrimeve politike që mori lënia e tyre jashtë garës, Kastro ka dhënë versionin e tij për gazetën Panorama.

Kastro Zizo shpërthen me të bërtitura kundër Festivalit të RTSH-së: Janë pazarxhinj (Video) Kastro Zizo shpërthen me të bërtitura kundër Festivalit të RTSH-së: Janë pazarxhinj (Video)

“E para, unë nuk jam përjashtuar, por thjesht mospranuar. E shtata, sigurisht që nuk dua të marrë konotacion politik… Me gjithë respektin për Doktorin, unë mbetem njeri me bindje të majta”, ka thënë ai duke iu referuar një postimi të ish-kryeministrit Sali Berisha që thoshte “rikthehet censura”.

I pyetur se a ka kërkuar shpjegim nga drejtuesit e festivalit, kantautori ka theksuar: “Kërkova. Por, në këtë vend bastard nuk të argumenton njeri asgjë. Mesa duket i kishin mbyllur pazaret e veta nëpër zarfet e xhepave që u mbajnë era kërmë”.

(Foto: Instagram/Kastro Zizo)

Fabula e këngës me titull “I huaj” është konsideruar si një thirrje për largim nga ky vend i pashpresë, Shqipëria.

“Jo. Nuk është tamam kjo fabula. Kënga ku shoqërohem nga Ketlin Pjalmi, flet për një artist a njeri të thjeshtë, që largohet nga ky vend sepse nuk është ndier i vlerësuar dhe i respektuar. Një dramë rutinë në realitetin shqiptar këto 27 vitet e fundit, por ama ai pas 20 vjetësh kthehet në vendin e tij. Këngën e ka shkruar Denada Toçe, ndërsa muzikën Diana Ziu”, ka theksuar Kastro.

Duke e komentuar listën e të klasifikuarve, pra emrat e këngëtarëve pjesëmarrës, Zizo ka thënë: “Le të fitojë më i miri!”.

Klesiv Bega ka deklaruar më tej se Festivali i RTSH-së “është institucion i mbërthyer nga dallavere”, teksa ka sqaruar se qëllimi i tij nuk ka qenë pjesëmarrja në Eurovision. “S’më intereson ai paçavure festival që e quajnë Eurovision”, ka theksuar ai.