LAJMI I FUNDIT:

Momenti që shkaktoi polemika – arsyeja pse Rodri nuk u përjashtua me karton të kuq ndaj Kroacisë

Momenti që shkaktoi polemika – arsyeja pse Rodri nuk u përjashtua me karton të kuq ndaj Kroacisë

Të shtunën Spanja e nisi kampanjën e tyre në Kampionatin Evropian 2024 me një fitore bindëse me rezultat 3-0 ndaj Kroacisë. 

Që të tre golat u shënuan në pjesën e dytë, teksa autorë të tyre ishin Alvaro Morata, Fabian Ruiz dhe Dani Carvajal. 

Një ndër momentet që shkaktoi polemika ishte momenti kur Rodri shkaktoi penallti pas një ndërhyrje të palejueshme ndaj Bruno Petkovic. 


Shumë tifozë pretenduan se ai e meritoi kartonin e kuq, për shkak se ishte lojtari i fundit dhe i mohoi një mundësi të pastër shënimi kroatëve. 

Por, situata nuk qëndron kështu dhe gjyqtari e ka marrë vendimin e drejtë, bazuar në vendimin e fundit të ligjvënësve të futbollit. 

Ndërhyrja e Rodrit gjatë sezoneve të kaluara do të ishte ndëshkuar me karton të kuq. 

Sidoqoftë, IFAB, ligjvënësit e futbollit, vitin e kaluar i “relaksuan” rregullat për mohimin e një mundësie të pastër shënimi. 

Rregullat tani thonë se kur lojtari i mohon kundërshtarit një mundësi të pastër shënimi duke kryer një shkelje në përpjekje për ta fituar topin brenda zonës së penalltisë, duhet të trajtohet si një sjellje josportive dhe të ndëshkohet me karton të verdhë. 

Për fat të mirë të Spanjës dhe të Rodrit, Petkovic dështoi të shënojë nga pika e bardhë ndërsa goli i shënuar pikërisht në atë aksion u anulua më pas nga VAR-i. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
“Është më e rëndësishme se nënshkrimi me Nico Williams' - Koeman fajëson rënien e Barcelonës me trajtimin e legjendave të klubit

“Është më e rëndësishme se nënshkrimi me Nico Williams' - Koeman fajëson rënien e Barcelonës me trajtimin e legjendave të klubit

La Liga
Lëshoi fushën i dëmtuar dhe me lot në sy – trajneri dhe presidenti i klubit flasin për gjendjen e Albion Rrahmanit

Lëshoi fushën i dëmtuar dhe me lot në sy – trajneri dhe presidenti i klubit flasin për gjendjen e Albion Rrahmanit

Ligat tjera
“Do të jetë viti i tij, do të bëhet yll i “Old Trafford”” - Ten Hag ‘harron’ Leny Yoron dhe flet fjalë të mëdha për talentin tjetër të Man Utd

“Do të jetë viti i tij, do të bëhet yll i “Old Trafford”” - Ten Hag ‘harron’ Leny Yoron dhe flet fjalë të mëdha për talentin tjetër të Man Utd

Premier League
Mourinho e do te Fenerbahce njërin nga mesfushorët e preferuar të Guardiolas

Mourinho e do te Fenerbahce njërin nga mesfushorët e preferuar të Guardiolas

Ligat tjera
Zbulohen pagat e lojtarëve në La Liga – dy lojtarë fitojnë më shumë se Mbappe

Zbulohen pagat e lojtarëve në La Liga – dy lojtarë fitojnë më shumë se Mbappe

La Liga
Liverpooli po përgatit ofertën prej 65 milionë eurosh për top yllin e La Ligas

Liverpooli po përgatit ofertën prej 65 milionë eurosh për top yllin e La Ligas

Premier League
Kalo në kategori