LAJMI I FUNDIT:

Momenti kur një i pastrehë merr çelësat e shtëpisë së tij të parë, pas 30 vjet jetë rrugëve (Foto/Video)

Momenti kur një i pastrehë merr çelësat e shtëpisë së tij të parë, pas 30 vjet jetë rrugëve (Foto/Video)

Ky është momenti kur një të pastrehu iu dhanë çelësat për një shtëpi, për herë të parë në 30 vjet.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ishte si një ëndërr e bërë realitet, kur Terry Allen, 70 vjeç, i cili ka qenë duke fjetur rrugëve dhe duke shpenzuar çdo ditë duke u shqetësuar se ku do të flejë gjatë natës.


Me kapelën e kaubojve ngjyrë kafe dhe një mjekër të gjatë, Allen ka qenë një fytyrë e njohur në rrugët e Port Talbot për 30 vitet e fundit, raporton WalesOnline.

Në janar ai zbuloi se sa të vështirë e kishte, duke thënë se ftohti po e vriste.

Menjëherë pas kësaj, z. Allen ishte vendosur në një hotel, falë këshillit të Port Talbot.

Këtë javë, për herë të parë në më shumë se 30 vjet, atij i është dhënë çelësi për shtëpinë e tij të parë të duhur në Cwmavon.

“Unë jam shumë i emocionuar – është qetë këtu dhe kjo është ajo që më pëlqen. Dua vetëm një jetë të thjeshtë dhe të qetë”.

Prona ishte e pamobiluar në momentin që i mori çelësat, por thuhet se brenda pak minutash atij i erdhi një divan dhe një krevat. Edhe donacione të tjera pritet të vijnë në ditët e ardhshme.

Allen tha se plani i tij ishte që të kishte peshk dhe patate të skuqura në natën e tij të parë në shtëpi.

Derisa ishte në hotel, jeta e tij kishte ndryshuar dramatikisht. Për shembull, ai kishte bërë një vizitë te mjeku, pas një kohe të gjatë.

Ai gjithashtu ka reduktuar alkoolin dhe shëndeti i tij mendor është përmirësuar dukshëm. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shtëpia e liderit të Hamasit është rrethuar nga trupat izraelite, thotë Netanyahu

Shtëpia e liderit të Hamasit është rrethuar nga trupat izraelite, thotë Netanyahu

Botë
Paketa e re e armëve prej 175 milionë dollarësh për Ukrainën, Blinken: Një nga të fundit që aktualisht mund të sigurojmë

Paketa e re e armëve prej 175 milionë dollarësh për Ukrainën, Blinken: Një nga të fundit që aktualisht mund të sigurojmë

Evropa
Erdogan paralajmëron Izraelin nëse ky i fundit “tenton të ndjekë anëtarët e Hamasit në Turqi”

Erdogan paralajmëron Izraelin nëse ky i fundit “tenton të ndjekë anëtarët e Hamasit në Turqi”

Botë
Anija 1.800 metërshe që do të lundrojë vazhdimisht nëpër detet, do të jetë pesë herë më e madhe se aeroplanmbajtësja më e madhe

Anija 1.800 metërshe që do të lundrojë vazhdimisht nëpër detet, do të jetë pesë herë më e madhe se aeroplanmbajtësja më e madhe

Botë
BBC: Ajo që ndodhi të dielën e kaluar ka potencialin të përshkallëzojë në mënyrë dramatike luftën midis Izraelit dhe Hamasit

BBC: Ajo që ndodhi të dielën e kaluar ka potencialin të përshkallëzojë në mënyrë dramatike luftën midis Izraelit dhe Hamasit

Botë
Drone, snajperë dhe 3,500 policë: Masat për vizitën e Erdoganit në Athinë

Drone, snajperë dhe 3,500 policë: Masat për vizitën e Erdoganit në Athinë

Greqia
Kalo në kategori