LAJMI I FUNDIT:

Moment historik për Turqinë, aeroplani luftarak i gjeneratës së pestë KAAN kryen me sukses fluturimin e parë

Moment historik për Turqinë, aeroplani luftarak i gjeneratës së pestë KAAN kryen me sukses fluturimin e parë

Aeroplan luftarak turk i gjeneratës së pestë KAAN ka kryer me sukses fluturimin e parë, që paraqet një moment historik për avioindustrinë turke por edhe ushtrinë.

KAAN konsiderohet si projekti më ambicioz i Turqisë, që është zhvilluar nga kompania Turkish Aerospace Industries (TAI), transmeton Telegrafi.


Siç është bërë e ditur, fluturimet është zhvilluar nga pista e bazës Murted që gjendet 35 kilometra në veriperëndim të Ankarasë.

Aeroplani i gjeneratës së pestë është zhvilluar për të zëvendësuar aeroplanin F-16 të flotës turke të Forcave Ajrore.

Projekti kishte filluar më 2016, kurse KAQAN do të duhej të jetë pjesë e forcave ajrore turke nga viti 2030.

KAAN do të duhej të ishte 21 metra i gjatë, 5 i gjerë dhe të arrijë shpejtësinë prej 2.210 kilometra në orë.

Aeroplani luftarak i gjeneratës së pestë do të ketë kapacitet të bartë tetë raketa me rreze të mesme dhe të gjatë veprimi, që do të vendosen në trup dhe në pjesën anësore të aeroplanit. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shkaku i konfliktit Izrael-Iran, mediat botërore rikujtojnë parashikimet e Baba Vangës

Shkaku i konfliktit Izrael-Iran, mediat botërore rikujtojnë parashikimet e Baba Vangës

Botë
Një helikopter i vogël robotik dërgoi mesazhin e fundit nga Marsi

Një helikopter i vogël robotik dërgoi mesazhin e fundit nga Marsi

Botë
Rezultatet paraprake për parlament në Kroaci - Plenkoviq me aleatë kryeson para Milanoviqit

Rezultatet paraprake për parlament në Kroaci - Plenkoviq me aleatë kryeson para Milanoviqit

Kroacia
Braziliania dërgoi një burrë të vdekur në bankë për të marrë kredi - si u kap në momentin e fundit prej punonjësve

Braziliania dërgoi një burrë të vdekur në bankë për të marrë kredi - si u kap në momentin e fundit prej punonjësve

Amerika
Frymëzim për filma horror - një i moshuar thirri policinë në mes të natës, kërkoi që ta nxirrnin nga morgu në Holandë

Frymëzim për filma horror - një i moshuar thirri policinë në mes të natës, kërkoi që ta nxirrnin nga morgu në Holandë

Evropa

"Pse? Sepse nuk kishte raketa më": Zelensky shpjegon pse Ukraina nuk mundi të ndalonte sulmin rus që shkatërroi një termocentral të madh

Botë
Kalo në kategori