Superylli i Liverpoolit, Mohamed Salah është shpallur ‘Futbollisti i Vitit’ për sezonin 2021/22 nga Shoqata së Gazetarëve të Futbollit (FWA) në Angli.

Ikona egjiptiane ka marrë vendin e parë në sondazhin e FWA për herë të dytë në karrierën e tij.

Deri te zgjedhja ‘Futbollisti i Vitit’, Salah erdhi pasi po gëzon një sezon tjetër me 30 gola.

Salah fitoi 48 për qind të votave nga gazetarët në FWA për të marrë çmimin prestigjioz për herë të dytë pas suksesit të tij në vitin 2018.

Sulmuesi i Reds la pas vetes Kevin De Bruyne dhe Declan Rice që përfunduan respektivisht të vendin e dytë dhe të tretë.

Egjiptiani kryeson listën në garën për ‘Këpucës së Artë’ të Ligës Premier me 22 gola, teksa ka edhe 13 asistime.

Në të gjitha garat, Salah ka regjistruar 30 gola dhe 14 asistime në 44 paraqitje. /Telegrafi/