LAJMI I FUNDIT:

Ministri Lloga nënshkruan ndryshimet e Rregullores për procedurat e vendosjes dhe klasifikimit të personave të dënuar me burg

Ministri Lloga nënshkruan ndryshimet e Rregullores për procedurat e vendosjes dhe klasifikimit të personave të dënuar me burg

Ministri i Drejtësisë, Krenar Lloga, ka nënshkruar ndryshimet e Rregullores për procedurat e vendosjes, klasifikimit dhe zhvendosjes së personave të dënuar në Institucionet Ndëshkuese-Korrektuese.

Me këto ndryshime, gratë dhe vajzat të cilat vuajnë dënim me burg do t’i kenë të drejtat dhe lehtësimet e njëjta si meshkujt.


Është e paraparë që, nëse personi i dënuar i gjinisë femërore, e që është dënuar me burgim deri në tre vjet ose ka vuajtur dënimin me burg deri në tre vjet, të mund t’i shfrytëzojë përfitimet në përputhshmëri me rregulloren dhe rendin shtëpiak të INK “Idrizovë”.

Me ndryshimet në Rregullore, nuk do të ketë më diskriminim ndaj të dënuarve gra dhe vajza në departamentin e grave dhe vajzave, krahasuar me të dënuarit meshkuj.

Në trend Lajme

Më shumë
“Dëme të konsiderueshme materiale” - policia deklarohet rreth djegies së fabrikës në Podujevë

“Dëme të konsiderueshme materiale” - policia deklarohet rreth djegies së fabrikës në Podujevë

Kronika e Zezë
Flet pronari i fabrikës që u dogj në Podujevë: Shkaktar është rryma, vlera e dëmit rreth 3 milionë euro

Flet pronari i fabrikës që u dogj në Podujevë: Shkaktar është rryma, vlera e dëmit rreth 3 milionë euro

Kronika e Zezë
​“Jeta ime ka përfunduar aty, e bënë në prani të djalit” - rrëfimi rrëqethës i të mbijetuarës së dhunës seksuale gjatë luftës

​“Jeta ime ka përfunduar aty, e bënë në prani të djalit” - rrëfimi rrëqethës i të mbijetuarës së dhunës seksuale gjatë luftës

Drejtësi
Hoti kritika për Kurtin e Osmanin: Mirë që dënuan sulmet ndaj Izraelit, por është mungesë respekti që ende s'kemi ambasador atje

Hoti kritika për Kurtin e Osmanin: Mirë që dënuan sulmet ndaj Izraelit, por është mungesë respekti që ende s'kemi ambasador atje

Lajme
Policia njofton se do të ketë bllokime të përkohshme të rrugëve në Prishtinë për disa ditë

Policia njofton se do të ketë bllokime të përkohshme të rrugëve në Prishtinë për disa ditë

Lajme
Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, MPJD fton kosovarët që gjenden atje që t'i zbatojnë udhëzimet e sigurisë

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, MPJD fton kosovarët që gjenden atje që t'i zbatojnë udhëzimet e sigurisë

Lajme
Kalo në kategori