LAJMI I FUNDIT:

Vizitohen fermerët llapjanë që pësuan dëme nga breshëri

Vizitohen fermerët llapjanë që pësuan dëme nga breshëri

Pas stuhisë e cila preku disa rajone të vendit tonë, e cila ishte e shoqëruar edhe me shira dhe breshër, ministri i Bujqësisë Faton Peci ka vizituar sot fshatrat Lupç i Poshtëm, Lupç i Epërm, Popovë dhe Majac, për të parë nga afër dëmet e shkaktuara në fermat e bujqve të kësaj ane.

Ai me këtë rast njoftoi fermerët mbi procedurat rreth kompensimit të dëmeve.


“Bujqit që kanë pësuar dëme në sektorin e bujqësisë nga fatkeqësitë natyrore, siç janë erërat e forta, breshëri, vërshimet, përmbytjet dhe ngricat duhet të drejtohen në Drejtorinë Komunale për Bujqësi dhe të raportojnë për to, pasi secila komunë mbledh të dhëna dhe evidenton dëmet e shkaktuara nga fatkeqësitë natyrore dhe ato raporte pastaj i sjellin në Ministrinë e Bujqësisë për procedim të mëtejmë”, sqaroi ministri Peci.

Ai u bëri apel komunave që pësuan nga fatkeqësitë natyrore që procesi i vlerësimit të dëmeve të jetë sa më objektiv, për të evituar vonesat në procedimin e pagesave gjatë verifikimit nga MBPZHR-ja.

Në trend Ekonomi

Më shumë
Vlera e Bitcoin pëson një “rënie të mprehtë” pas sulmeve të Iranit ndaj Izraelit

Vlera e Bitcoin pëson një “rënie të mprehtë” pas sulmeve të Iranit ndaj Izraelit

Botë
Zbulohet për herë të parë sa Bitcoin i ka qeveria e SHBA-së, Britanisë së Madhe dhe Gjermanisë

Zbulohet për herë të parë sa Bitcoin i ka qeveria e SHBA-së, Britanisë së Madhe dhe Gjermanisë

Botë
Pse duhet ta kemi një plan të komunikimit në rast se ballafaqohemi me kriza?

Pse duhet ta kemi një plan të komunikimit në rast se ballafaqohemi me kriza?

Sherife Kçiku Vishaj
Për me t’shku vera mbarë, investo në apartament në “Holiday In 2”

Për me t’shku vera mbarë, investo në apartament në “Holiday In 2”

Edil Project
Regjistrimet e hershme për vitin e ardhshëm shkollor kanë filluar në Horizon School

Regjistrimet e hershme për vitin e ardhshëm shkollor kanë filluar në Horizon School

Horizon School
Telegrafi Jobs - Aleati juaj i besuar në kërkimin e punës

Telegrafi Jobs - Aleati juaj i besuar në kërkimin e punës

Ekonomi
Kalo në kategori