Milani i Gattusos mposht Romën në Olimpico, Rossonerët të frikshëm para derbit ndaj Interit

Patrick Cutrone duke festuar golin ndaj Romës me Ricardo Rodriguezin (Foto: Getty Images)

Gennaro Gattuso ka arritur që karakterin e tij të fortë dhe shpirtin luftarak ta transmetojë edhe te lojtarët.

Milani arrit të fitojnë në shtëpi të Romës me rezultat 0-2, duke vazhduar kështu ecurinë e mirë. Rossonerët në 12 ndeshjet e fundit në të gjitha garat kanë tetë fitore dhe katër barazime.

Patrick Cutrone duke festuar golin e tij ndaj Romës me Ricardo Rodriguez (Foto: Getty Images)

Pjesa e parë ishte pa gola, por Roma ishte dukshëm më e mirë në 45 minutat e parë.

Të motivuar nga Gattuso, lojtarët e Milanit e filluan pjesën e dytë me një gol në 48-të, autor ishte Patrick Cutrone.

Goli i qetësisë u shënua mjeshtërisht nga Davide Calabria në minutën e 74, i cili u asistua nga Nikola Kalinic.

Suso dhe Kevin Strootman gjatë dueli (Foto: Getty Images)

Pas kësaj fitore Milani vazhdon në pozitën e shtatë me 44 pikë, gjashtë më pak se Roma në vendin e pestë dhe shtatë se Interi në pozitën e katër.

Në xhiron e ardhshme skuadra e Gattusos do të luajë derbin ndaj asaj të Luciano Spallettit, kurse ajo e Eusebio Di Francesco kundër Napolit. /Telegrafi/

Dortmundi

Dortmundi "zbrazë" konton e Real Madridit - skuadra gjermane fiton një tjetër pjesë të shumë nga shitja e Bellingham

"Shpresoj të turpërohen në finale", Sneijder i uron më të keqen Man Unitedit shkaku i veprimeve të një lojtarit

Ekskluzive: Nuk u pagua tre muaj nga Antalyaspori, FIFA i jep të drejtë Zymer Bytyqit - shkëputet kontrata

Romak Zeqiri
Vetëm pesë lojtarë janë

Vetëm pesë lojtarë janë "të paprekshëm" te Barcelona - të tjerët janë në shitje

Publikohet biseda e gjyqtarit me dhomën e VAR-it për golin ‘fantazmë’ të Lamine Yamal