LAJMI I FUNDIT:

Mijëra qytetarë protestojnë në Bukuresht kundër ndryshimeve të sistemit të drejtësisë

Mijëra qytetarë protestojnë në Bukuresht kundër ndryshimeve të sistemit të drejtësisë

Disa mijëra persona u mblodhën dje në mbrëmje në sheshin “Victoria”, në Bukuresht, si edhe në të gjithë Rumaninë për të protestuar kundër ndryshimeve të sistemit të drejtësisë, të mbështetura në parlament nga Partia Socialdemokrate (PSD) dhe Aleanca e Liberalëve dhe Demokratëve (ALDE).

Reklama

Manifestimet e tjera u zhvilluan edhe në Brasov, Cluj-Napoca, Sibiu dhe Craiova.

Protestat u zhvillua në mënyrë paqësore, ndërsa skuadrat e policisë dhe xhandarmërisë në këto qytete kanë qëndruar në gatishmëri.

Pjesëmarrësit në manifestime mbanin në duar flamuj tringjyrësh të Rumanisë, që simbolizojnë republikanizmin, lirinë dhe revolucionin, si edhe flamuj të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Gjithashtu, protestuesit hapën një flamur të madh të BE-së në mes të sheshit “Victoria”, pranë selisë së qeverisë.

Sloganet që u hodhën nga protestuesit ishin “Të gjithë për drejtësi”, “Nuk shitem, nuk jam rebel, unë jam qytetar”, “Zgjidhja e vetme, një Kushtetutë tjetër” e të tjerë.

Në trend Botë

Më shumë
Momenti kur Ukraina bombardoi selinë e flotës ruse në Krime - publikohen pamjet në internet

Momenti kur Ukraina bombardoi selinë e flotës ruse në Krime - publikohen pamjet në internet

Evropa
Ukraina thotë se sulmi me raketa në selinë e flotës ruse në Krime kishte në cak zyrtarët e marinës

Ukraina thotë se sulmi me raketa në selinë e flotës ruse në Krime kishte në cak zyrtarët e marinës

Evropa
Kryeministri i Polonisë i drejtohet Zelenskyt: Kurrë më mos e ofendo popullin polak

Kryeministri i Polonisë i drejtohet Zelenskyt: Kurrë më mos e ofendo popullin polak

Evropa

"Mirënjohës ndaj ushtarëve ukrainas", rusët që nuk duan të luftojnë, gëzohen kur arrestohen nga Ukraina

Evropa
Britania e Madhe ka zhvilluar bisedime sekrete me Rusinë

Britania e Madhe ka zhvilluar bisedime sekrete me Rusinë

Evropa
Demokratët mund të heqin dorë nga Biden për Michelle Obaman në vitin 2024

Demokratët mund të heqin dorë nga Biden për Michelle Obaman në vitin 2024

Amerika
Kalo në kategori