Luis Suarez është larguar mes lotësh nga Barcelona pas gjashtë viteve të kaluara në Camp Nou.

Me ardhjen e trajnerit Ronald Koeman, uruguaiani nuk bënte më pjesë në planet e holandezit dhe klubit.

Kësisoj ai do të bashkohet me rivalin e Barçës, Atletico Madrid.

E për largimin e tij ka shpërthyer edhe shoku më i mirë i Suarez, Lionel Messi.

Kapiteni ka kritikuar edhe klubin për mënyrën se si e larguan uruguaianin nga skuadra.

“Sa e vështirë do të jetë të mos e ndaj më ditën me ju siç bëja më parë, si në fushë ashtu edhe jashtë saj”.

View this post on Instagram

Ya me venía haciendo la idea pero hoy entré al vestuario y me cayó la ficha de verdad. Que difícil va a ser no seguir compartiendo el día a día con vos, tanto en las canchas como afuera. Los vamos a extrañar muchísimo. Fueron muchos años, muchos mates, comidas, cenas… Muchas cosas que nunca se van a olvidar, todos los días juntos. Va a ser raro verte con otra camiseta y mucho más enfrentarte. Te merecías que te despidan como lo que sos: uno de los jugadores más importantes de la historia del club, consiguiendo cosas importantes tanto en lo grupal como individualmente. Y no que te echen como lo hicieron. Pero la verdad que a esta altura ya no me sorprende nada. Te deseo todo lo mejor en este nuevo desafío. Te quiero mucho, los quiero mucho. Hasta pronto, amigo.

A post shared by Leo Messi (@leomessi) on Sep 25, 2020 at 1:59am PDT

“Do më mungosh shumë. Kaluam shumë vite bashkë, ishim shumë të afërt, dreka, darka. Kaluam shumë gjëra që nuk do të harrohen kurrë. Do jetë e çuditshme të të shikoj me një fanellë tjetër dhe aq më tepër si kundërshtar.

Messi ka shkruar se Suarez e ka merituar të largohet ashtu siç e meritonte si një legjendë, e jo si është larguar tani nga Barça.

“Ju meritonit të largoheshit siç e meritonit, si një nga lojtarët më të rëndësishëm në histori të klubit, pasi arrite gjëra të mëdha këtu, si individualisht ashtu edhe në skuadër”.

“Nuk meritoje të të largonin kështu. Megjithatë e vërteta është se në këtë situatë tani asgjë nuk më habit. Të uroj gjithë të mirat në aventurën e re, shihemi së shpejti”, ka shkruar kapiteni i Barcelonës.

Kujtojmë që Messi dhe Suarez kanë qenë shokët më të mirë te Barcelona dhe gjatë gjithë kohës kanë qëndruar së bashku. /Telegrafi/