Messi – Modric: 16 vjet më vonë, një vallëzim i fundit

Më 1 mars të vitit 2006, Lionel Messi u përball me Luka Modric në një lojë midis Argjentinës dhe Kroacisë, ku i pari shënoi golin e tij të parë me Albiceleste.

Kroatët mposhtë argjentinasit me rezultat 3-2 dhe një talent i ri në atë kohë si Modric, i cili luante me Dinamo Zagreb, debutoi me kombëtaren në moshën 21-vjeçare.

Messi: Gol dhe asist

Kroacia e theu bllokimin tre minuta më vonë, por Messi asistoi te Carlos Tevez në minutën e katërt dhe shënoi një të tijin në minutën e gjashtë për të frymëzuar Argjentinën për rikthim.

Modric: Startues në debutimin e tij

Sa i përket mesfushorit të Real Madridit, Modricit iu dha starti i parë nga kombëtarja kroate dhe Zlatko Kranjcar.

Ai luajti 84 minuta dhe u zëvendësua nga Ivan Leko, por tashmë kishte arritur të tregojë cilësitë e tij.

Një vallëzim i fundit

Dy lojtarët do të marrin pjesë në gjysmëfinalen e Kampionatit Botëror, 16 vjet pas herës së parë që u përballën me njëri-tjetrin.

Këtë herë nuk do të jetë një miqësore, me Modricin që është lojtari më i mirë kroat i të gjitha kohërave dhe Messi një nga më të mirët në historinë e futbollit.

Do të jetë hera e katërt që Kroacia dhe Argjentina do të luajnë njëra-tjetrën, ndërsa Messi dhe Modric janë aktivizuar me kombëtaret e tyre.

Kroacia fitoi 3-2 në 2006 dhe Argjentina fitoi 2-1 në një miqësore tetë vjet më vonë, ndërsa Modric shënoi për të udhëhequr Kroacinë në një fitore 2-0 në fazën e grupeve të Botërorit të vitit 2018. /Telegrafi/

Tre sulmuesit që Xavi i do për të përforcuar sulmin e Barcelonës këtë verë

"Mjekët më thanë se së shpejti do të vdes", Ish-portieri gjerman tregon sëmundjen e rëndë me të cilën po përballet

Bisedimet kanë nisur, Jose Mourinho befason të gjithë me skuadrën e tij të re

Po e kërkon e gjitha Evropa, sensacioni i River Plates ka vendosur të luajë për Real Madridin

Humbi një rast të artë dhe u kritikua nga tifozët - ylli i Liverpoolit fshinë të gjitha postimet me fanellën e The Reds

Rekordi i zi që Manchester United e ka thyer pas humbjes së thellë ndaj Crystal Palace