Benjamin Mendy është deklaruar i pafajshëm në gjykatën e Chester Crown, raporton Associated Press.

Mbrojtësi është përjashtuar nga skuadra e Manchester Cityt, me t’u konfirmuar se ka akuza për përdhunim.

Mendy akuzohet për tetë vepra kundër pesë grave të ndryshme, duke përfshirë shtatë akuza për përdhunim në lidhje me katër gra.

Mendy fotografohet duke vrapuar me pajisjen lokalizuese, derisa pret gjyqin mbi shtatë akuzat për përdhunim Mendy fotografohet duke vrapuar me pajisjen lokalizuese, derisa pret gjyqin mbi shtatë akuzat për përdhunim

Në anën tjetër ka edhe një akuzë për sulm seksual të një viktime tjetër të supozuar.

Ai dyshohet se përdhunoi një grua ndërsa ishte i liruar me kusht në muajin gusht, përpara se të futej në paraburgim për 134 ditë në shtator.

Mendy tani akuzohet për tentativë përdhunimi kundër 'viktimës' së re, si dhe shtatë përdhunime dhe një sulm seksual Mendy tani akuzohet për tentativë përdhunimi kundër 'viktimës' së re, si dhe shtatë përdhunime dhe një sulm seksual

Por, mbrojtja e tij e afërt arriti që ta siguronte një lirim me kusht dhe sot (e hënë) u konfirmuar se ai ishte i pafajshëm.

Vendimi final për të do të merret më 25 korrik, aty edhe ku do të mësohet për fatin e tij./Telegrafi/