Meghan Markle qau teksa shihte arkivolin e Mbretëreshës Elizabeth II duke u kryer nga Westminster Abbey sot pas një funerali të jashtëzakonshëm ku morën pjesë emra nga e gjithë bota.

Reklama

Dukesha e Sussex-it lau faqen e saj me lot gjatë momentit emocional teksa qëndronte pranë Camillas, bashkëshortes së Mbretit Charles II, kunatës Kate, Dukeshës së Kembrixhit dhe fëmijëve të saj: Princit George dhe Princeshës Charlotte, shkruan DailyMail.

Më parë, Meghan, 41 vjeçe, hyri në abaci në një procesion të zymtë pas arkivolit të Mbretëreshës. Përballë saj ishte Kate, dy fëmijët më të mëdhenj të Kembrixhit dhe Princi Eduard me Sophien, konteshën e Wessex-it.

Reklama

Përpara shërbesës, dukesha qëndroi për pak kohë pranë Katet, Georgeit dhe Charlottes teksa shikonte arkivolin e Elizabeth II që po vendosej në altar.

Reklama

Ajo dhe Harry më pas zunë vendet e tyre në rreshtin e dytë së bashku me Princeshën Beatrice dhe burrin e saj, Edoardo Mapelli Mozzi.

Në rreshtin e parë së bashku me Charles dhe Camilla ishin Princesha Royal, burri i saj, Timothy Laurence; Princi Andrew; Princi Eduard dhe Sophie Wessex; Princi dhe Princesha e Uellsit me George dhe Charlotte; Peter Phillips; dhe Zara dhe Mike Tindall.

Më vonënë Windsor, Meghan dhe Harry u drejtuan në vendet e tyre nga Princesha e Uellsit ndërsa ajo, William, Kate dhe Charlotte qëndruan mënjanë.

Reklama

Meghan dhe Harry jetojnë në Kaliforni, por kanë qëndruar në Mbretërinë e Bashkuar që nga vdekja e Mbretëreshës më 8 shtator.

Çifti ishte pa fëmijët e tyre Archie, tre vjeç dhe Lilibet, 15 muajshe, të cilët besohet se kanë qëndruar në Kaliforni me nënën e Meghanit, Doria Ragland.

Reklama

ko

Para varrimit, Princi Harry la mënjanë grindjen e tij me vëllain e tij, Princin William, për të ecur përkrah tij pas arkivolit të Mbretëreshës.

Harry kishte veshur një kostum civil dhe jo uniformë për shkak se nuk ishte më një anëtar i familjes mbretërore – pasi ai hoqi dorë nga ky titull në vitin 2020.

Reklama

Sot, kisha më e rëndësishme e Mbretërisë së Bashkuar, e mbushur me 2,000 VIP, duke përfshirë kryeministra, presidentë dhe familjen mbretërore, ishte e qetë përveç tingujve të himneve dhe lutjeve në një shërbim funerali që Madhëria e Saj kishte kuruar vetë para se të vdiste.

Arkivoli i saj u vendos pranë altarit me kurorën, rruzullin dhe skeptrin e saj në majë të rrethuar me lule të zgjedhura nga Mbreti nga kopshtet që ajo i donte. Një kartë në lulet në majë të arkivolit shkruante thjesht: “Në kujtim të dashur dhe të përkushtuar. Charles R.”. /Telegrafi/

Reklama