Në një video të çuditshme të shtunën, Mathias Pogba – vëllai më i madh i futbollistit francez Paul Pogba – premtoi ‘zbulime të mëdha’ për superyllin e Juventusit.

Reklama

Të nesërmen, burime gjyqësore në Paris konfirmuan se një hetim për ‘tentativë zhvatjeje në një bandë të organizuar’ është hapur pasi Paul pretendoi se një grup kishte tentuar ta zhvaste për 13 milionë euro, duke e kërcënuar me armë zjarri.

Një burim i afërt me rastin i tha gazetës “Franceinfo” se ‘vëllai i madh (Mathias) dhe miqtë e fëmijërisë së Paul Pogba janë të gjithë të dyshuar.

Pogba pretendon se ai është subjekt i një komploti shantazhi prej 13 milionë eurosh nga një bandë që përfshin vëllain e tij Pogba pretendon se ai është subjekt i një komploti shantazhi prej 13 milionë eurosh nga një bandë që përfshin vëllain e tij

Nga të gjitha llogaritë, Paul dhe Mathias – i cili është gjithashtu një futbollist profesionist – kanë pasur një marrëdhënie të mirë gjatë viteve. Megjithatë, pretendimet e Paul tregojnë për një prishje dramatike në marrëdhëniet mes dyshes në muajt e fundit.

Reklama
Reklama

Ndërkohë që ende nuk është zbuluar se pse Mathias dyshohet se ka përdorur zhvatjen e tij, është e drejtë të thuhet se Paul ka qenë më i suksesshmi nga vëllezërit Pogba.

Trajektoret e tyre shumë të ndryshme të karrierës mund të shkojnë disi drejt shpjegimit të kthesës dramatike të ngjarjeve.

Ndërsa ai ka luftuar për një formë të qëndrueshme në sezonet e fundit, 29-vjeçari Paul ka shijuar suksesin dhe pasurinë që shumica e futbollistëve vetëm mund t’i ëndërronin.

Në një video të çuditshme të shtunën, Mathias Pogba - vëllai më i madh i futbollistit francez Paul Pogba (në foto duke luajtur për Manchester United në shtator) premtoi 'zbulime të mëdha' për superyllin e Juventusit.

Përveç luajtjes për dy nga klubet më të mëdha në botë – duke bërë mbi 150 paraqitje për Manchester United të Anglisë dhe Juventusin e Italisë – ai është gjithashtu një fitues i Kupës së Botës me kombëtaren franceze.

Reklama

Pogba fitoi turneun në Rusi në vititn 2018, dhe madje shënoi golin e tretë dhe përfundimisht fitues në finale – një fitore dramatike 4-2 ndaj Kroacisë.

Reklama

Për Juventusin, ai ka fituar katër herë ligën më të mirë italiane (Serie A), dy herë Kupën e Italisë dhe dy herë Superkupën e Italisë. Për Manchester United, ai fitoi Ligën e Evropës në 2017, dhe Kupën e Ligës po atë vit.

Për t’ia shtuar këtij suksesi, ai ka qenë gjithashtu një nga fituesit kryesorë të sportit dhe figurat më të tregtueshme, duke fituar një reputacion si një personazh më i madh në aspektin financiar.

Vëllai i Paul Pogbas kërcënon se do të nxjerrë skandale të mesfushorit të Juventusit dhe Kylian Mbappes Vëllai i Paul Pogbas kërcënon se do të nxjerrë skandale të mesfushorit të Juventusit dhe Kylian Mbappes
Reklama

Para se të largohej nga Manchester United në fillim të këtij viti, thuhej se fitonte rreth 18 milionë euro çdo vit. Tani, ai mendohet se fiton nëntë milionë euro në vit pas transferimit të tij në Juventus, përveç fitimeve nga marrëveshjet e tij fitimprurëse të sponsorizimit.

Reklama

Për më tepër, me mbi 55 milionë ndjekës në Instagram, ai është ndër futbollistët më me ndikim në botë. Vetëm lojtarët si Cristiano Ronaldo, Lionel Messi dhe Neymar ndiqen nga më shumë njerëz në platformën e mediave sociale.

Pasuria e tij do të thotë se ai ka zhvilluar një prirje për blerje të mrekullueshme, të tilla si makina ekstravagante dhe shtëpi luksoze – deri në pikën ku ai vuri në dyshim disa ekspertë për angazhimin e tij ndaj futbollit, pavarësisht aftësisë së tij të dukshme.

Reklama

Postimet në Instagram dhe fotot e paparacëve kanë treguar stilin e tij ekstravagant të jetesës – si ai duke u vozitur me shofer në një Rolls Royce dhe duke luajtur futboll tavoline në bodrumin e shtëpisë së tij përpara një akuariumi të madh.

Reklama

Të nesërmen, burime gjyqësore në Paris konfirmuan se një hetim për 'tentativë zhvatjeje në një bandë të organizuar' është hapur pasi Paul pretendoi se një bandë kishte tentuar ta zhvaste për 13 milionë euro (11 milionë funte), duke e kërcënuar me pushkë sulmi. Një burim i afërt me rastin i tha gazetës Franceinfo se 'vëllai i madh [Mathias] dhe miqtë e fëmijërisë së Paul Pogba janë të gjithë të dyshuar si të dyshuar. Në foto: Mathias shihet duke luajtur futboll në Slloveni

Lëvizja e tij në Torino nënkuptonte se ai duhej të shiste shtëpinë e tij prej pesë milionë euro në Mançester, e cila përmbante një pishinë dhe fushën e saj të brendshme të mini futbollit.

Ai gjithashtu thuhet se ka një apartament në Miami dhe është i martuar me modelen boliviane, Maria Zulay Salaues. Ata kanë dy fëmijë së bashku.

Reklama

Prindërit e tij – Fassou Antoine dhe Yeo Moriba Pogba – kanë lindur të dy në Guinea. Dy vëllezërit e tij të tjerë – Mathias dhe Florentin, të cilët janë binjakë – kanë lindur gjithashtu atje, ndërsa Paul lindi në Francë tre vjet më vonë.

Ashtu siç është shpesh ambicia e superyjeve të futbollit nga fillimet modeste, Paul Pogba ka qenë në gjendje t’i ndajë këto suksese me familjen e tij, e cila ka qenë një burim gjithnjë i pranishëm mbështetjeje.

Reklama

Në foto: Mathias Pogba flet në një video duke premtuar 'zbulime të mëdha' për vëllain e tij më të vogël Paul

Nëna dhe vëllezërit e tij janë parë shpesh duke parë Paulin nga tribuna dhe festuan emocionalisht fitoren e tij në Kupën e Botës në fushë në vitin 2018. Babai i tij gjithashtu i shikonte shpesh ndeshjet e tij deri në vdekjen e tij në 2017.

Reklama

Mathias dhe Florentin janë vetë futbollistë profesionistë. Florentin aktualisht luan si mbrojtës për klubin indian ATK Mohun Bagan, ndërsa Mathias luan në ASM Belfort – një klub aktualisht në kategorinë e katërt të Francës.

Mathias ka luajtur më parë në futbollin anglez në Wrexham, Crewe dhe Crawley Town, por jo më shumë se 66 paraqitje për një klub të vetëm (Wrexham).

Gjatë kohës së tij në klubin uellsian – nga viti 2010 deri në 2012 – Mathias jetoi me Paul – i cili në atë kohë po luftonte gjatë qëndrimit të tij të parë në Old Trafford.

Reklama

Megjithatë, asnjë nga vëllezërit më të mëdhenj të Paul nuk ka arritur të njëjtat lartësi marramendëse të yjeve globalë që ai ka arritur në dekadën e fundit. Mathias në veçanti ka shkuar nga klubi në klub në divizionet më të ulëta, ose duke luajtur për ekipet B.

Reklama

Pogba (në foto) pretendon se dy burra të armatosur thanë se ata 'e mbronin atë në mënyrë diskrete' gjatë një periudhe që zgjati më shumë se një dekadë, duke përfshirë gjatë dy periudhave në Manchester United, e fundit prej të cilave përfundoi në fillim të këtij viti. Në Torino, Paul Pogba thotë se e njohu vëllanë e tij Mathias mes atyre që erdhën në shtëpinë e tij për ta frikësuar.

Klubet e Mathias – si Crawley Town, Sparta Rotterdam dhe Racing Murcia – nuk kanë të njëjtën fuqi financiare si Manchester United dhe Juventus, dhe për këtë arsye ai do të ketë fituar shumë më pak gjatë karrierës së tij si lojtar.

Dhe ndërsa Mathias dhe Florentin të dy luanin për ekipin kombëtar të Guinesë, Mathias është tërhequr nga futbolli ndërkombëtar.

Paul, ndërkohë, vazhdon të luajë për Francën – dhe pritet të jetë pjesë e ekipit që mbron kurorën e Kupës së Botës në Katar më vonë këtë vit.

Reklama

Në muajt e fundit, duket se marrëdhënia mes Mathias dhe familjes së tij është prishur në mënyrë dramatike, me Paul që thotë se banda e akuzoi atë se nuk i ndihmoi ata financiarisht që kur u bë një emër i madh.

Reklama

Sipas burimeve franceze, Paul tha se burrat kërkonin para për ‘shërbimet e mbrojtjes’ që shtrihen 13 vjet më parë, duke përfshirë edhe kohën që ai kaloi në Mançester.

Ai pretendon se dy burra të armatosur thanë se e “mbrojtën atë në mënyrë diskrete” gjatë një periudhe që zgjati më shumë se një dekadë dhe në Torino, ai thotë se e njohu Mathias midis atyre që erdhën në shtëpinë e tij për ta frikësuar, sipas burimeve.

Një deklaratë e nënshkruar nga avokatët e tij, nëna e tij dhe agjentja aktuale Rafaela Pimenta tha se videot ‘për fat të keq nuk janë surprizë’ dhe ishin si shtesë e ‘kërcënimeve dhe përpjekjeve të tjera për zhvatje’.

Reklama

Një kërcënim i tillë, thuhet se Pogba u tha hetuesve, ishte të pretendonte se ai i kishte kërkuar një magjistare që të bënte magji për superyllin e Paris Saint-Germain dhe shokun e skuadrës franceze Kylian Mbappe, diçka që Pogba e mohon ta ketë bërë.

Fotot e Instagramit dhe të paparacëve kanë treguar stilin e jetës ekstravagante të Paul Pogba-s – si ai duke u vozitur me shofer në një Rolls Royce (foto)

Burime gjyqësore në Paris konfirmuan të dielën se është hapur një hetim për ‘tentativë zhvatjeje në një bandë të organizuar’.

Të dielën mbrëma, një burim i afërt me rastin i tha gazetës Franceinfo se ‘vëllai i madh dhe miqtë e fëmijërisë’ të Pogba janë të gjithë të dyshuar.

Por – mbrëmë, Mathias mohoi pretendimet e vëllait të tij më të njohur në një shpërthim të furishëm në Twitter.

Ai shkroi: ‘Paul, ti me të vërtetë doje të më mbyllje gojën për të gënjyer dhe për të më dërguar në burg, dyshova se tani është e vërtetë, versioni im i fakteve ndodh dhe ndryshe nga ti’.

Pogba tha se banda kërkonte 13 milionë euro dhe e kishte kërcënuar për katër muaj.

Në foto: Paul Pogba luan futboll tavoline në një dhomë me pamje luksoze në shtëpinë e tij në Mançester

Aktet e frikësimit u kryen në Mançester në prill, dhe më vonë në qytetin italian të Torinos, ku Pogba aktualisht luan për Juventusin. Në Torino, kanë thënë burimet, Pogba njohu vëllanë e tij Mathias në mesin e bandës.

Banda thuhet gjithashtu se ka friksuar Pogban në banesën në lagjen e Parisit, Lagny-sur-Marne, ku Pogba u rrit, në fund të marsit. Aty anëtarët e bandës e akuzuan se nuk i ka ndihmuar financiarisht që kur është bërë lojtar profesionist.

Gjatë intervistave të policisë, Paul Pogba tha se ai ka qenë gjithmonë pranë miqve të tij të fëmijërisë dhe i ka ndihmuar ata financiarisht kur ka mundur.

Fituesi i Kupës së Botës 2018 (foto djathtas me gruan e tij Zilay Pogba) u largua nga United për herë të dytë këtë verë dhe iu bashkua gjigantëve italianë Juventus. Ndonjëherë në karrierën e tij, ai ka qenë ndër fituesit më të mirë të sportit dhe figurat më të tregtueshme

Por, në janar ai dëboi një nga shtëpia e tij në Mançester, pasi zbuloi se njeriu i paidentifikuar kishte përdorur kartën e kreditit të Pogba për të vjedhur 200,000 euro.

“Gjatë seancave të ndryshme, Paul Pogba ishte në gjendje t’u besonte hetuesve nga Zyra Qendrore e Policisë Gjyqësore kundër Krimit të Organizuar se ai ishte bllokuar nga miqtë e fëmijërisë dhe dy burra me kapuç të armatosur me pushkë sulmi”, tha një burim gjyqësor. /Telegrafi/

Pogba, 29 vjeç, i cili ka fituar Kupën e Botës me Francën, tha se burrat donin paratë për 'shërbimet e mbrojtjes' që shtriheshin 13 vjet më parë dhe gjithashtu e ndoqën atë në Mançester. Në foto: Superylli i mesfushës së Francës, Paul Pogba (lart, i dyti nga e djathta) pozon përpara një ndeshje futbolli në Francë në 2019 me vëllezërit Florentin (së pari në të majtë të Pogba) dhe Mathias (në të djathtë të tij)