LAJMI I FUNDIT:

Mbrojtësit e një ishulli në Ukrainë, të cilët i thanë marinës ruse “Shkoni në…” janë gjallë?

Mbrojtësit e një ishulli në Ukrainë, të cilët i thanë marinës ruse “Shkoni në…” janë gjallë?

Ushtarët ukrainas që u raportua se ishin vrarë gjatë mbrojtjes së një ishulli, tanimë thuhet se janë gjallë.

Reklama

Kështu së paku pretendon Illia Ponomarenko, reporter i mbrojtjes për The Kyiv Independent, i cili shkroi në Twitter: “Është zyrtare. Detarët e ‘Ishullit të Gjarpërinjve’ janë gjallë, konfirmon Navy”.

“Ata u kapën robër nga Rusia”, shkruan më tej ai, përcjell Telegrafi.

Lajmi vjen pasi një video u shfaq në të cilën dëgjohej një bisedë audio që u zhvillua midis një luftanijeje ruse dhe rojeve kufitare në ishullin Snake, i cili ndodhet në Detin e Zi rreth 30 milje larg skajit jugor të kontinentit ukrainas.

Rusët i dërgojnë ultimatum për dorëzim, ushtarët ukrainas të prerë: Shkoni në...
Lexo po ashtu Rusët i dërgojnë ultimatum për dorëzim, ushtarët ukrainas të prerë: Shkoni në...

Në klip, një zë dëgjohej duke thënë në radio: “Kjo është një anije luftarake ruse. Unë ju propozoj të lini armët dhe të dorëzoheni për të shmangur gjakderdhjen dhe viktimat e panevojshme”.

“Përndryshe do të bombardoheni”, thuhej më tej.

Ndërkohë në anën tjetër, mund të dëgjoheshin zëra që diskutonin përgjigjen e tyre, përpara se të thoshin: “Kjo është ajo”.

Ukrainasit më pas u përgjigjen: “Shkoni në…”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
AccuWeather me parashikim të detajuar për verën - çfarë moti e pret Ballkanin?

AccuWeather me parashikim të detajuar për verën - çfarë moti e pret Ballkanin?

Botë
Biden rrëzohet gjatë një ceremonie të diplomimit të kadetëve ushtarakë në Kolorado

Biden rrëzohet gjatë një ceremonie të diplomimit të kadetëve ushtarakë në Kolorado

Amerika
Rusia ka humbur të paktën 60 mijë ushtarë në përpjekjet për të pushtuar Bakhmutin

Rusia ka humbur të paktën 60 mijë ushtarë në përpjekjet për të pushtuar Bakhmutin

Evropa
Zelensky mori mbështetje të fuqishme për furnizimin me aeroplanë luftarakë

Zelensky mori mbështetje të fuqishme për furnizimin me aeroplanë luftarakë

Evropa
Shefi i Wagnerit, Prigozhin: Detyra jonë e radhës mund të jetë mbrojtja e territorit rus

Shefi i Wagnerit, Prigozhin: Detyra jonë e radhës mund të jetë mbrojtja e territorit rus

Evropa
Pavarësisht imunitetit diplomatik, Afrika e Jugut po shqyrton opsionet ligjore lidhur me arrestimin e Putinit

Pavarësisht imunitetit diplomatik, Afrika e Jugut po shqyrton opsionet ligjore lidhur me arrestimin e Putinit

Evropa
Kalo në kategori