LAJMI I FUNDIT:

Mbi 30 mijë gra në Britani raportuan cikël menstrual të çrregullt pasi u vaksinuan kundër COVID-19

Mbi 30 mijë gra në Britani raportuan cikël menstrual të çrregullt pasi u vaksinuan kundër COVID-19

Gati 35 mijë gra britanike kanë raportuar se cikli i tyre u ndërpre pas marrjes së një vaksine anti-COVID.

Reklama

Problemet – të cilat përfshijnë një cikël menstrual të çrregullt dhe dhimbje të mëdha – u raportuan në Mbretërinë e Bashkuar deri më 2 shtator.

Gratë më të prekura zbuluan se menstruacionet e tyre ishin kthyer në normale pas një cikli. Problemet ishin të lidhura me vaksinat Pfizer, AstraZeneca ose Moderna, shkruan DailyMail.

Asnjë problem me fertilitetin nuk u zbulua, sipas një analize të të dhënave nga Dr. Victoria Male, një lektore në imunologjinë riprodhuese në Imperial College London. Duke shkruar në British Medical Journal (BMJ), ajo argumentoi se duheshin më shumë kërkime për të hetuar lidhjet.

Agjencia Rregullatore e Barnave dhe Produkteve të Kujdesit Shëndetësor (MHRA), mbikëqyrësi i barnave në Mbretërinë e Bashkuar, ende nuk ka pranuar ndonjë lidhje midis vaksinave anti-COVID dhe çrregullimit të ciklit.

Agjencia thotë: “Vlerësimi rigoroz i përfunduar deri më tani nuk mbështet një lidhje midis ndryshimeve në ciklin menstrual dhe simptomave të lidhura me të dhe vaksinave anti-COVID”.

Dr. Male sugjeroi se përgjigja imune e trupit ndaj vaksinave mund të shkaktojë një ndryshim në ciklin menstrual. Ajo vuri në dukje studimet e mëparshme që sugjeronin se vaksina HPV kishte ndikuar në ciklet menstruale të grave menjëherë pasi ishte administruar.

Por ekspertë të tjerë më parë e kanë hedhur poshtë teorinë, duke thënë se problemet menstruale pas vaksinimit nuk po ndodhnin në një shkallë më të lartë se zakonisht.

Të dhënat për numrin e problemeve në cikël menstrual pas vaksinimit u mblodhën nga Skema e Kartës së Verdhë të MHRA, e cila mban një regjistrim të çdo rasti të një efekti të mundshëm anësor. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Të gjithë mendojnë se është normale, por mund të jetë një simptomë e një sëmundjeje kronike: Shikoni bërrylin sa më parë

Të gjithë mendojnë se është normale, por mund të jetë një simptomë e një sëmundjeje kronike: Shikoni bërrylin sa më parë

Shëndetësi
A mjaftojnë pesë orë gjumë gjatë natës për t’u ndjerë mirë?

A mjaftojnë pesë orë gjumë gjatë natës për t’u ndjerë mirë?

Shëndetësi
Kafe me gjalpë, mënyra më e mirë për të humbur në peshë

Kafe me gjalpë, mënyra më e mirë për të humbur në peshë

Shëndetësi Lajme
Vazektomia jua rikthen jetën seksuale në vitet e adoleshencës!

Vazektomia jua rikthen jetën seksuale në vitet e adoleshencës!

Shëndetësi
Rënia e flokëve dhe kapakët e syve të “yndyrtë” janë shenja të problemeve me zemrën

Rënia e flokëve dhe kapakët e syve të “yndyrtë” janë shenja të problemeve me zemrën

Shëndetësi
Si të luftojmë pagjumësinë dhe të flemë të qetë pa ilaçe?

Si të luftojmë pagjumësinë dhe të flemë të qetë pa ilaçe?

Shëndetësi Lajme
Kalo në kategori