Max Verstappen mori një fitore dominuese në Çmimin e Madh të Abu Dabit për të vazhduar me stil sezonin e tij vezullues të fitimit të titullit në vitin 2022, megjithëse Charles Leclerc i mohoi Red Bull-it një finale perfekte duke penguar Sergio Perezin për vendin e dytë.

Reklama

Një fitore rekord e 15-të e një sezoni me 22 gara nuk u duk kurrë në rrezik për Verstappen pasi ai mbajti shokun e tij të skuadrës në kthesën e parë nga pole-position.

Leclerc dhe Perez u afruan në rrethin e fundit të mbyllur në pikë dhe Ferrari ishte humbësi i madh pas Red Bull, megjithëse një Perez me dy ndalesa nuk mundi të kapte Leclerc, i cili ashtu si Verstappen ishte me një ndalesë, në kohë.

Reklama
Reklama

Carlos Sainz ishte i katërti në Ferrarin tjetër, me Mercedesin që luftoi në garën e fundit të një edicioni të vështirë.

Lewis Hamilton po shkonte pak përpara Sainz, që po karikohej në xhiron e parafundit përpara se të pësonte një problem hidraulik; Dështimi i parë mekanik i Mercedesit për këtë vit. Kjo vulosi atë që ishte e pashmangshme, Hamilton nuk arriti të fitonte një garë në një sezon për herë të parë në karrierën e tij 22-vjeçare.

George Russell e përfundoi garën në vendin e pestë, edhe pse vetëm pasi duhej të kryente një dënim prej pesë sekondash për një lëshim të pasigurt në gropa.

Reklama

Në garën e tij të fundit të një karriere vezulluese dhe të mbushur me tituj në F1, Sebastian Vettel shënoi një pikë në Aston Martin – megjithëse donte më shumë pasi një strategji me një ndalesë e pa atë të binte prapa shokut të tij të skuadrës dhe Esteban Ocon i Alpine.

Reklama

Ai e përfundoi garën menjëherë pas Daniel Ricciardo, i cili gjithashtu po largohet nga sporti – potencialisht përgjithmonë – pasi largohet nga McLaren për një lëvizje që do të konfirmohet së shpejti në Red Bull si një shofer taktik. /Telegrafi/