LAJMI I FUNDIT:

Maurizio Sarri kritikon Kupën e Botës në Katar, pretendon se është ‘fyerje për futbollin’

Maurizio Sarri kritikon Kupën e Botës në Katar, pretendon se është ‘fyerje për futbollin’

Trajneri i Lazios, Maurizio Sarri, ka kritikuar Kupën e Botës në Katar, duke e quajtur pushimin mes sezonit si një ‘fyerje për futbollin’.

Reklama

Ish-trajneri i Chelseat zbuloi mendimet e tij për turneun përpara ndeshjes së kësaj fundjave me Juventusin.

63-vjeçari italian nuk ka qenë asnjëherë nga ata që e mbajnë gjuhën dhe ka qenë rregullisht një burim i mirë për momente, komente apo shpërthime qesharake.

Natyrisht, të gjithë mund të kujtojmë incidentin nga koha e tij në Chelsea mes tij dhe Kepa Arrizabalaga për shembull, por këtë herë ai ka folur për Kupën e Botës shumë të kritikuar në Lindjen e Mesme.

Sarri foli për mediat para ndeshjes së kësaj fundjave jashtë fushe kundër Juventusit, ku ngriti hapur pyetje rreth ndikimit të Katarit në sport.

“Unë e shoh atë si një fyerje për futbollin”, ka thënë fillimisht Sarri për mediumin italian Tuttomercato.

“Nëse dikush më shpjegon se çfarë mund t’i japë futbollit Kupa e Botës në Katar, duke përjashtuar paratë për Manchester Cityn dhe PSG-në, unë mund të ndryshoj mendje”.

“Ne kemi respektuar kalendarin dhe tani pushimi është i përshtatshëm, duke pasur parasysh dëmtimet”, përfundoi italiani.

Sigurisht që Sarri nuk është i pari që flet për Kupën e Botës, pasi vendimi për t’i dhënë Katarit garën më të madhe të futbollit botëror ka shkaktuar shumë polemika nga bota e futbollit, si dhe bota e gjerë në përgjithësi.

Shumë vende kanë pohuar se do të vazhdojnë të bëjnë fushatë për çështjet e të drejtave të njeriut dhe kompensimin për punëtorët emigrantë në Katar, një çështje që është mbuluar dhe dënuar gjerësisht nga mediat botërore. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Kaos në aeroportin e Budapestit: Tifozët e Romës sulmojnë gjyqtarin anglez Taylor, fluturojnë edhe karriget

Kaos në aeroportin e Budapestit: Tifozët e Romës sulmojnë gjyqtarin anglez Taylor, fluturojnë edhe karriget

Liga e Evropës
Kështu do të duket Real Madridi pa treshen Benzema, Modric dhe Kroos: Ancelotti do të bëjë tri transferime spektakolare

Kështu do të duket Real Madridi pa treshen Benzema, Modric dhe Kroos: Ancelotti do të bëjë tri transferime spektakolare

La Liga
Ronaldo mirëpret Benzeman dhe Messin në Arabisë Saudite pas spekulimeve të transferimit të tyre

Ronaldo mirëpret Benzeman dhe Messin në Arabisë Saudite pas spekulimeve të transferimit të tyre

Ligat tjera
Barcelona do të përjashtohet nga Liga e Kampionëve për një vit?

Barcelona do të përjashtohet nga Liga e Kampionëve për një vit?

Liga e Kampionëve
Simeone zbulon emrat e dy transferimeve të para të Atleticos, tregon edhe situatën e Carrasco me Barcelonën

Simeone zbulon emrat e dy transferimeve të para të Atleticos, tregon edhe situatën e Carrasco me Barcelonën

Ndërkombëtare
Man Utd do të përfshijë Maguire në ofertën e re për Mount

Man Utd do të përfshijë Maguire në ofertën e re për Mount

Premier League
Kalo në kategori