LAJMI I FUNDIT:

Matthew Perry shkaku i vdekjes: Ylli i “Friends” kishte po aq ketaminë në sistemin e tij sa një person nën anestezi të përgjithshme

Matthew Perry shkaku i vdekjes: Ylli i “Friends” kishte po aq ketaminë në sistemin e tij sa një person nën anestezi të përgjithshme

Ylli i “Friends”, Matthew Perry vdiq nga ‘efektet akute të ketaminës’ dhe mbytja, autopsia e tij zbuloi që kishte sasi të ngjashme ketamine në sistemin e tij si një pacient spitalor nën anestezi të përgjithshme.

“Departamenti i Ekzaminuesit Mjekësor të Qarkut të Los Anxhelosit përcaktoi shkakun e vdekjes së aktorit 54-vjeçar Matthew Langford Perry si efekte akute të ketaminës”, tha të premten zyra e mjekëve ligjorë në Los Anxhelos.

Faktorët që kontribuojnë në vdekjen e Perry përfshijnë mbytjen, sëmundjen e arterieve koronare dhe efektet e buprenorfinës (që përdoret për trajtimin e çrregullimit të përdorimit të opioideve). Mënyra e vdekjes është aksident, shkruan DailyMail.


Perry, 54 vjeç, u gjet me fytyrë poshtë në vaskën e nxehtë që ngjitet me pishinën në shtëpinë e tij në Los Angeles në orën 16:17 më 28 tetor, duke tronditur botën e showbiz-it dhe duke thyer zemrat e fansave në mbarë botën.

Ai kishte marrë terapi me infuzion me ketaminë si trajtim për depresionin, raportoi eksperti mjekësor, por seanca e fundit ishte një javë e gjysmë para se të vdiste, dhe ketamina është në sistemin tuaj vetëm për tre deri në katër orë, që do të thotë se nuk e çoi drejtpërdrejt në vdekjen e tij.

“Në nivelet e larta të ketaminës që gjenden në mostrat e tij të gjakut pas vdekjes, efektet kryesore vdekjeprurëse do të ishin si nga stimulimi i tepërt kardiovaskular ashtu edhe nga depresioni i frymëmarrjes,” përfundoi ekzaminuesi mjekësor, Raffi Djabourian.

Nivelet e ketaminës në gjak të Perry ishin 3540 ng/ml në gjakun periferik dhe 3271 ng/ml në gjakun qendror.

Për një pacient nën anestezi të përgjithshme, në një spital, një nivel i ketaminës në gjak prej 1,000 – 6,000 ng/ml do të ishte normal, shpjegoi ekzaminuesi mjekësor.

Mbytja kontribuon për shkak të mundësisë për t’u zhytur në pishinë pasi ai ra në pavetëdije; Sëmundja e arterieve koronare kontribuon për shkak të përkeqësimit të efekteve të miokardit të shkaktuara nga ketamina në zemër.

“Efektet e bufrenorfinës renditen si kontribues, edhe pse jo në nivele toksike, për shkak të efekteve shtesë të frymëmarrjes kur janë të pranishme me nivele të larta të ketaminës.”

Ai nuk kishte alkool, kokainë, heroinë, met ose fentanil në sistemin e tij. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Shfaqet rrugëve të Drenicës me veturat e reja luksoze, Don Xhoni: Jo filma, por kjo është jeta ime

Shfaqet rrugëve të Drenicës me veturat e reja luksoze, Don Xhoni: Jo filma, por kjo është jeta ime

Magazina
Zbulohet e dashura e Lamine Yamal?

Zbulohet e dashura e Lamine Yamal?

Magazina
Me temën “Shembje Patriarkatit”, festivali Anibar 2024 hap siparin e edicionit të 15-të në një mbrëmje madhështore në Pejë

Me temën “Shembje Patriarkatit”, festivali Anibar 2024 hap siparin e edicionit të 15-të në një mbrëmje madhështore në Pejë

Magazina
Njoftoi pensionimin nga kombëtarja e Zvicrës, Fatmir Spahiu i drejtohet Shaqirit: Faleminderit për përfaqësimin e dinjitetshëm

Njoftoi pensionimin nga kombëtarja e Zvicrës, Fatmir Spahiu i drejtohet Shaqirit: Faleminderit për përfaqësimin e dinjitetshëm

Magazina
Rrëfeu se djali i vuan nga autizmi dhe se ka parë që një kohë, Meriton Mjekiqi i bën dedikimin emocionues për ditëlindje

Rrëfeu se djali i vuan nga autizmi dhe se ka parë që një kohë, Meriton Mjekiqi i bën dedikimin emocionues për ditëlindje

Magazina
Melania Trump thyen heshtjen pas tentativës për vrasjen e Donald Trump

Melania Trump thyen heshtjen pas tentativës për vrasjen e Donald Trump

Magazina
Kalo në kategori