Manchester City i pamëshirshëm ndaj Burnleyt

Manchester City vs Burnley (Foto: Michael Regan/Getty Images/Guliver)

Manchester City e ka mposhtur 5-0 Bunrleyn në kuadër të ndeshjes që u zhvillua në javën e 30-tën në Ligën Premier.

Pas vetëm 22 minutash lojë, Citizens kaluan në epërsi me anë të Phil Foden që u gjet për mrekulli nga Bernardo Silva.

Por, kampioni i Ligës Premeir nuk u ndal me kaq, pasi Riyad Mahrez (43’) i dyfishoi shifrat me një asistim të Fernandinhos.

Anësori algjerian vazhdoi me gola, duke arritur të realizonte nga penalltia në minutën e 45’+3, e që 3-0 përfundoi pjesa e parë.

Në 45 minutëshin e dytë u shënuan edhe dy gola të tjerë, duke treguar një dominim total të vendasve.

Ishte minuta e 51-të kur David Silvës i erdhi radha të futej në listën e realizatorëve e që u ndihmua nga Bernardo Silva.

City arriti të vulosë më herët fitoren e tyre me anët të Phil Foden (63’), që e shënoi golin e tij të dytë në këtë sfidë, dhe të pestin për skuadrën e tij, ndërsa Gabiel Jesus ishte në rolin e asistuesit.

Pas fitores në javën e 30-të, Manchester City vazhdon të jetë në vendin e dytë me 63 pikë, 20 më pak se lideri Liverpooli, gjersa në xhiron e 31-të do të takohet me Chelsean. /Telegrafi/

"Unë thjeshtë dua të luaj futboll" - Vini Jr me një gjest të shëmtuar në miqësore, Laporte tallet me të pas ndeshjes

Gol fenomenal nga Xherdan Shaqiri prej gjuajtjes së lirë

Zbulohen dhe renditen 10 sulmuesit më të mirë të të gjitha kohërave, shumë befasi në listë