Man City mposht me lehtësi Young Boys dhe siguron plasmanin në fazën eliminatore

Manchester City ka fituar me rezultat 3-0 në Etihad ndaj Youngs Boys, ndeshje e cila ishte e vlefshme për raundin e katërt të Ligës së Kampionëve në grupin G.

Vendasit e nisën furishëm ndeshjen duke rrezikuar portën në dy raste me Rico Leëis dhe Phil Foden por pa arritur të shënojnë.

Në minutën e 22-të City fitoi penallti dhe atë e konkretizoi në gol Erling Haaland për t’i dhënë avantazhin prej 1-0 ekipit të tij.

Teksa po luheshin çastet e fundit të pjesës së parë, në skenë doli Phil Foden shënoi një gol mjaft të bukur për rezultatin 2-0 pas një aksioni individual.

Me epërsi të dyfishtë të Cityt mbaruan 45 minutat e para të takimit.

Të besuarit e Guardiolës i dhanë ‘shkelmin’ e fundit ekipit zviceran në minutën e 51-të, ku përsëri autor i golit ishte norvegjezi Haaland, i cili u shërbye mjaft mirë nga Rico Leëis për të shënuar për 3-0.

Menjëherë pas golit të tretë të Cityt, mysafirët mbeten me dhjetë lojtarë në fushë, pas përjashtimit me karton të kuq të Saundro Lauper.

Deri në fund nuk pati më ndryshime në rezultat dhe City mori një fitore duke mbajtur portën e paprekur.

Me këtë triumf, City shkon në kuotën e 12 pikëve duke siguruar kështu matematikisht kalimin në fazën tjetër së bashku me Leipzig./Telegrafi/

Granit Xhaka me 'predhën' e radhës në Bundesliga – super goli i tretë sezonal me fanellën e Bayer Leverkusen

Lista me trajnerët që kanë fituar më së shumti trofe – Ancelotti vetëm i pesti

Barcelona gjen zëvendësuesin e Lewandowskit në Angli

Bisedimet kanë nisur, Jose Mourinho befason të gjithë me skuadrën e tij të re

Laporta shumë nervoz pas humbjes me Gironan – ai bërtiti vetëm me pesë fjalë, humbja mund t'i kushtojë miliona euro Barcelonës

Skuadrat që përfitojnë më shumë nga fanellat e tyre – askush nuk mund të mposhtë numrin 1