Ekipi i sezonit në Serie A u emërua në çmimet italiane PFA, duke përfshirë Rafael Leao, Ciro Immobilen dhe Nicolo Barellan, me portugezin si lojtarin e sezonit.

Ceremonia e ndarjes së çmimeve, e quajtur “Gran Gala del Calcio”, u mbajt mbrëmjen e së hënës në Milano dhe morën pjesë yjet e futbollit italian dhe familjet e tyre.

Reklama

Milani dominoi çmimet pas fitimit të Scudettos, duke përfshirë titujt e Skuadrës së Vitit dhe Trajnerit të Vitit për Piolin.

Kishte gjithashtu një formacion ideal që u emërua në formacionin 4-3-3 dhe përsëri pati një përfaqësim të rëndë kuqezi, konkretisht Mike Maignan, Fikayo Tomori, Theo Hernandez dhe Rafael Leao.

Reklama

Çmimi më i madh i natës gjithashtu nuk ishte një surprizë, ishte Rafael Leao.

Reklama

Skuadra e sezonit në Serie A

Maignan (Milan); Di Lorenzo (Napoli), Tomori (Milan), Bremer (Torino /Juventus), Theo Hernandez (Milan); Barella (Inter), Brozovic (Inter), Milinkovic-Savic (Lazio); Vlahovic (Fiorentina / Juventus), Immobile (Lazio),Rafael Leao (Milan) /Telegrafi/