Timo Werner po kalon në momente të vështira në karrierën e tij te Chelsea, dëshmuar nga fakti që sulmuesi renditet lartë në shanset e humbura për gol në Ligën Premier.

Gjerrmani, i cili u largua nga RB Leipzig kur The Blues aktivizuan klauzolën e tij të lirimit prej 55 milionë euro vitin e kaluar, në të vërtetë bëri një fillim të ndritshëm në karrierën e tij në Angli dhe shënoi tetë gola të hershëm për blutë.

Por, Werner që shënoi 34 gola për Leipzigun sezonin e kaluar, tani ka kaluar 12 ndeshje pa shënuar pasi skuadra e Frank Lampard ka vështirësi.

Reklama

Ai gjithashtu goditi gjurin e tij gjatë një ekzekutimi të rivënies nga këndi në humbjen e Chelseat me rezultat 3-1 në shtëpi ndaj Manchester Cityt të dielën. Një shenjë se sa keq kanë shkuar gjërat.

Reklama

Vrapimi pa rezultat i Wernerit është shënjuar nga një seri gabimesh të dukshme, të tilla si kundër Leeds në dhjetor kur ai në një farë mënyre largoi topin me kokë të Olivier Giroud drejt portës.

Sipas të dhënave të Ligës Premier të grumbulluara nga GiveMeSport, Werner ka humbur tetë shanse të mëdha në 17 ndeshje në këtë sezon.

Por, nuk janë të gjitha lajme të këqija për 24-vjeçarin. Si fillim, tre lojtarë gjenden para tij në top dhjetëshe.

Reklama

Ai është në nivelin e tetë shanseve të humbura me Dominic Calvert-Lewin të Evertonit – i cili ka shënuar 11 gola mbresëlënës në kampionat këtë sezon.

Shanset e dukshme të humbura mund të rregullohen duke mprehur përfundimin, por të paktën Werner po e çon veten në disa pozicione të mira.

Reklama

Për shembull, Patrick Bamford është në krye të listës me 12 shanse të humbura në këtë sezon. Por, sulmuesi i Leeds gjithashtu ka shënuar 10 gola në kampionat dhe është në nivel me Harry Kane në golat e shënuara – kështu që ai qartë po bën një punë të mirë për klubin e tij:

Reklama

= 6 Marcus Rashford (Manchester United): 7

= 6 Oliver McBurnie (Sheffield United): 7

= 6 Sadio Mane (Liverpool): 7

= 6 Roberto Firmino (Liverpool): 7

= 6 Che Adams (Southampton): 7

= 4 Dominic Calvert-Lewin (Everton): 8

= 4 Timo Werner (Chelsea): 8

3) Ollie Watkins (Aston Villa): 10

= 1 Chris Wood (Burnley): 12

= 1 Patrick Bamford (Leeds): 12. /Telegrafi/