LAJMI I FUNDIT:

Lluka: Kërkesat e minatorëve për çështjen sociale nuk mund të hyjnë në statutin e Trepçës

Lluka: Kërkesat e minatorëve për çështjen sociale nuk mund të hyjnë në statutin e Trepçës

Ministri i Zhvillimit Ekonomik (MZhE), Valdrin Lluka, ka bërë me dije se kërkesat e minatorëve që çështjet sociale të hyjnë në statutin e Trepçës, si pensionimi të bëhet në moshën 50 ose 55-vjeçare dhe të marrin 70 për qind të pagës janë të pamundura.

Reklama

Sipas tij, kjo çështje duhet të zgjidhet me ligj të veçantë.

Lluka në një prononcim për gazetën “Epoka e re” disa nga kërkesat e minatorëve i ka quajtur valide, por sipas tij çështjet sociale duhet të zgjidhen me ligj si për Trepçën ashtu dhe për të gjitha ndërmarrjet publike.

“Sindikata ka disa kërkesa. Një pjesë e kërkesave të tyre është valide, si ajo e futjes së aseteve që janë shumë më rëndësi në statut të Trepçës. Megjithatë, një gjë të tillë e ka trajtuar komisioni parlamentar dhe besoj se shumë shpejtë shumica e asteve dhe vendburimeve janë të inkuadruara në statut. Kërkesë tjetër ka qenë edhe dhënia e benefiteve, pra zgjidhja e çështjeve sociale të minatorëve. Kërkesa e tyre është që minatorët të dalin në pension diku në moshën 50-55 vjeçare dhe të marrin pensionin e 70 për qind të pagës. Çështjet sociale për të gjitha ndërmarrjet duhet të rregullohen me ligj. Problemi është se në asnjë vend në botë nuk hyjnë çështjet sociale në statutin e ndërmarrjeve”, është shprehur Lluka. /Telegrafi/


Në trend Ekonomi

Më shumë
A ju besohet se këto fotografi janë realizuar në Kosovë? Mahnituni nga dizajni i jashtëm dhe i brendshëm i Renault Austral

A ju besohet se këto fotografi janë realizuar në Kosovë? Mahnituni nga dizajni i jashtëm dhe i brendshëm i Renault Austral

Auto Mita
Dyshohet se domatet e importuara nga Shqipëria përmbajnë sasi të hormoneve, AUV në pritje të rezultateve laboratorike

Dyshohet se domatet e importuara nga Shqipëria përmbajnë sasi të hormoneve, AUV në pritje të rezultateve laboratorike

Jehona Hulaj
Qeveria miraton Projektligjin për Fondin Sovran, Kurti: Do të jetë bërthama e sovranitetit tonë ekonomik

Qeveria miraton Projektligjin për Fondin Sovran, Kurti: Do të jetë bërthama e sovranitetit tonë ekonomik

Ekonomi
Bursa për studentë nga Kosova nga CITY College, Kampusi i Evropës i Universitetit të York-ut

Bursa për studentë nga Kosova nga CITY College, Kampusi i Evropës i Universitetit të York-ut

CITY College
Art House organizon konferencën e parë për digjitizimin dhe digjitalizimin e dokumenteve

Art House organizon konferencën e parë për digjitizimin dhe digjitalizimin e dokumenteve

Art House
“Leje cigare për 45 ditë” është kampanja e re e Evapify

“Leje cigare për 45 ditë” është kampanja e re e Evapify

Crystal Evapify
Kalo në kategori