Pandemia me coronavirus ka shkaktuar një krizë të madhe në futboll dhe disa klube evropiane janë detyruar të lirojnë disa prej lojtarëve të tyre.

Ky afat i transferimeve do të jetë mjaftë interesante, për shkakun që top-lojtarë do të jenë të lirë të vendosin për të ardhmen e tyre.

Nga 30 qershori, disa lojtarëve në emër u ka skaduar kontrata me klubet ku ishin dhe tani po kërkojnë një aventurë të re.

Më poshtë keni listën e lojtarëve që janë të lirë për t’u transferuar:

Edinson Cavani (i liruar nga PSG)

Edinson Cavani left Paris Saint-Germain this week after failing to agree a temporary extension

Mario Gotze (i liruar nga Dortmund)

Mario Gotze is looking for a new challenge and could leave the Bundesliga for the first time

Benedikt Howedes (i liruar nga Lokomotiv Moscow)

Benedikt Howedes (right) is set to return to western Europe after two years in Russia

Adil Rami (i liruar nga Sochi)

French World Cup winner Adil Rami was released by three clubs in the space of nine months

John Obi Mikel (i liruar ngaTrabzonspor)

John Obi Mikel might fancy another challenge in England after a spell in Turkey

Mapou Yanga-Mbiwa (i liruar nga Lyon)

Mapou Yanga-Mbiwa is available on a free after ending his five-year spell at Lyon

Nuri Sahin (i liruar nga Werder Bremen)

Nuri Sahin is looking for a new club after spending two seasons at Werder Bremen

Salomon Kalou (i liruar nga Hertha Berlin)

Salomon Kalou will be looking to end his career on a high after courting controversy in Berlin

Ezequiel Garay (i liruar nga Valencia)

Ezequiel Garay might interest Premier League suitors after being released by Valencia

Kevin Mirallas (i liruar nga Antwerp). /Telegrafi/

Kevin Mirallas is a free agent after spending just one season at Antwerp in Belgium