Liga Premier ka tri javë që ka filluar dhe tani kanë filluar statistikat e ndryshme, në mesin e tyre dhe ajo për mbrojtësit më të dribluar.

Virgil van Dijk i tha lamtumirë rekordit të tij prej 50 paraqitjeve pa u kaluar nga asnjë kundërshtar, pasi në fundjavën e kaluar Nicolas Pepe e dribloi në ligën angleze.

Mbrojtësi holandez nuk ishte dribluar nga asnjë kundërshtar nga të gjitha garat, por sezonin 2019/20 i dha fund statistikës së madhe të tij.

Listës së lojtarëve më të dribluar në Ligën Premier i prinë anëtari i Leicester Cityt, Ricardo Pereira, që është dribluar 3.0 herë për ndeshje.

Më poshtë keni listën e mbrojtësve që janë dribluar më së shumti deri më tani në këtë fillim sezon:

1.Ricardo Pereira (Leicester City) – 3.0

2.Andrew Robertson (Liverpool) – 2.3

3.Erik Pieters (Burnley) – 2.0

=4. Kiko Femenia (Watford) – 1.7

=4. Jonny (Wolverhampton Wanderers) – 1.7

  1. Emil Krafth (Newcastle United) – 1.5

=7. Fabian Schar (Newcastle United) – 1.3

=7. Grant Hanley (Norwich City) – 1.3

=7. Jannik Vestergaard (Southampton) – 1.3

=7. Kyle Walker-Peters (Tottenham Hotspur) – 1.3

=7. Oleksandr Zinchenko (Manchester City) – 1.3

=7. Ryan Fredericks (West Ham United) – 1.3

=7. Shane Duffy (Brighton & Hove Albion) – 1.3

=14. Aaron Wan-Bissaka (Manchester United) – 1.0

=14. Ainsley Maitland-Niles (Arsenal) – 1.0

=14. Caglar Soyuncu (Leicester City) – 1.0

Transferimi i ri i Arsenalit, Pepe e driblon me mjeshtëri Van Dijkun - driblimi i parë i holandezit në Ligën Premier nga marsi i 2018 Transferimi i ri i Arsenalit, Pepe e driblon me mjeshtëri Van Dijkun - driblimi i parë i holandezit në Ligën Premier nga marsi i 2018

=14. Craig Cathcart (Watford) -1.0

=14. David Luiz (Arsenal) – 1.0

=14. Trent Alexander-Arnold – 1.0. /Telegrafi/