Lokomotiva e Zagrebit është një skuadër ku futbollistët shqiptarë ndër vite kanë bërë karrierë në të.

Klubi nga kryeqyteti kroat ka qenë një urë lidhëse për futbollistët si Eros Grezda apo Amir Rrahmani për të kaluar në nivele më të larta.

Edhe momentalisht në Lokomotivën e Zagrebit ka futbollistë shqiptarë dhe pesë nga ta aktivizohen me ekipin e parë.

Jon Mersinaj, Indrit Tuci, Enis Cokaj, Myrto Uzuni dhe Lirim Kastrati janë shqiptarët që aktivizohen me ekipin kroat.

Dy të fundit shënuan në fitoren e madhe të Lokomotivës 4-0 ndaj Goricas, ndërsa festuan me një fanellë ku ishte flamuri shqiptar, duke ia dedikuar golave popullit të tyre.

Por një gjest të madh e ka bërë edhe vet klubi nga Zagrebi, pasi pas ndeshjes këtë fitore ia ka dedikuar miqve të tyre nga Shqipëria.

“Ia dedikojmë këtë fitore të madhe miqve tanë nga Shqipëria” shkruan klubi në postimin pas ndeshjes në rrjetet sociale.

Në këtë takim për Lokomtivën luajtën pesë shqiptarët, ku katër ishin titullar ndërsa Indrit Tuci u inkuadrua nga banka rezervë.

Gjesti i Lokomotivës tregon edhe njëherë miqësinë e madhe të popullit kroat që ka me atë shqiptarë. /Telegrafi/