Lautaro e vendos derbin e javës, Interi e mposht Napolin në frymën e fundit

MILAN, ITALY - DECEMBER 26: Lautaro Martinez of FC Internazionale celebrates after scoring the opening goal during the Serie A match between FC Internazionale and SSC Napoli at Stadio Giuseppe Meazza on December 26, 2018 in Milan, Italy. (Photo by Emilio Andreoli/Getty Images)

Interi ka mposhtur Napolin me rezultat minimal 1-0 në çastet e fundit të takimit falë zëvëndësuesit Lautaro Martinez i cili shënoi golin e fitores.

Sfida filloi me përkrahje të madhe për ekipin vendas përkundër rezultateve jo aq të mira së fundmi.

Ndeshja filloi me raste nga të dyja skuadrat, së pari Politano e më pas edhe Insigne që lansuan goditje të mira në drejtim të portës.

Ivan Perisic shënoi gol, por ai u anulua për shkak të pozicionit jashtë loje.

Në pjesën e dytë u zhvillua lojë edhe më e madhe, por Interi kishte dominim në minutat e fundit pasi Napoli mbeti me një lojtar më pak.

Një ndërhyrje e Kalidou Koulibalyt e nxiti atë që të reagonte në formë josportive, me çka e mori kartonin e dytë të verdhë për një minut dhe u largua nga loja i frustruar.

Interi shtyu përpara dhe pati raste, por Napoli kishte mundësinë më të mirë, kur një gjuajtje së pari të Insignes e ndali Handanovic, e më pas Zielinski në portën e zbrazët gjuajti, e ku Asamoah e largoi topin nga vija fatale.

Deri në fund Interi shtyu përpara dhe pas një super aksioni arriti të përfitojë nga fati i pak minutave më parë.

Një lëvizje e mençur nga Vecino, bëri që Martinez të gjendet mirë para portës dhe të shënonte në minutën e dytë shtesë (90+2′) për 1-0 vetëm nëntë minuta pasi u inkuadrua në lojë.

Interi me këtë fitore arrin në kuotën e 36 pikëve, është 14 pikë larg Juventusit dhe pesë pikë larg Napolit në vendin e dytë. /Telegrafi/

“Merre ose lëre”, Marco Reus ka dy oferta të mëdha në tavolinë para largimit nga Dortmundi

Vinicius Junior do të bëhet lojtari më i shtrenjtë në histori, gjiganti evropian përgatitë ofertë bombastike për asin brazilian

"Deri dje, nuk isha i sigurt se kush ishte lojtari më i mirë në botë, tani e di" - De Ligt me fjalë të mëdha për yllin e Realit

Presidenti i Francës e zyrtarizon Mbappen te klubi i ri, ka një lutje të madhe për ta

Manchester United i ofron Barcelonës kartonin e Bruno Fernandes në një marrëveshje të madhe shkëmbimi

Agjenti i lojtarit takohet me Decon, Barcelona gati t'ia plotësojë dëshirën më të madhe Xavit