Los Angelos Lakers ka marrë fitoren e parë për edicionin e ri në NBA.

Kampioni në fuqi i NBA-së ka triumfuar si vendas përballë Dallas Mavericks me rezultat të thellë 138:115.

Anthony Davis ka qenë basketbollisti më efikas në këtë takim me 28 pikë, tetë kërcime e pesë asistime.

Me lojë të mirë te vendasit u dalluan edhe LeBron James me 22 pikë, shtatë kërcime e 10 asistime si dhe qendra Harell që shtoi 22 pikë e shtatë kërcime.

Luka Doncic ishte më efikasi tek mysafirët me 27 pikë, por që nuk mjaftuan për fitoren e skuadrës së tij.

Fitore ka shënuar edhe Los Angolos Clippers që ka triumfuar në udhëtim te Denver Nuggets me 13 pikë diferencë, 121:108.

Paul George me 23 pikë dhe Kawhi Leonard me 21 të tjera ishin më meritorët për triumfin e skuadrës nga Kalifornia.

Ndeshje shumë interesante është zhvilluar edhe ajo mes Brooklyn Nets dhe Boston Celtics.

Në fund Nets triumfuan me rezultat të thellë 123:95 falë paraqitjes fantastike nga Kyle Irving që e mbylli ndeshjen me 37 pikë. /Telegrafi/

Rezultatet:

Boston Celtics – Brooklyn Nets 95:123

LA Lakers – Dallas Mavericks 138:115

Denver Nuggets – LA CLippers 108:121