LAJMI I FUNDIT:

Kurti nuk komenton propozimin e Ramës për Asociacionin

Kurti nuk komenton propozimin e Ramës për Asociacionin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është pyetur për propozimin e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, lidhur me Asociacionin e komunave me shumicë serbe, megjithatë, ai ka refuzuar të përgjigjet.

Reklama

Kurti pas manifestimit me rastin e përvjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, është pyetur disa herë nga mediat për propozimin e Ramës, por që ai ka vazhduar të flasë për tema tjera.

“Lidhja është gjallë siç po e shihni dhe e fort, e me mua është edhe një Mikelo nga Frashineto në Kalabri. Fshati Frashineto është me shqiptarë arbresh, njëri prej tyre është Mikeli, të cilin iu ftoj ta pyetni për Lidhjen Shqiptare të Prizrenit. Lidhja është gjallë, urime 10 qershori”, tha ai, raporton kp.

Konjufca: Rama gaboi me draftin, s’u ul të fliste me Kurtin
Lexo po ashtu Konjufca: Rama gaboi me draftin, s’u ul të fliste me Kurtin

Ndryshe, kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca ka cilësuar të gabuar veprimin e kryeministri Edi Rama, i cili i ka dorëzuar një draft të Asociacionit të komunave me shumicë serbe presidentit francez, Emmanuel Macron dhe kancelarit gjerman, Olaf Scholz.

Siç u shpreh ai, pas manifestimit të 145-vjetorit të Lidhjes së Prizrenit, Rama nuk do të duhej që të bënte veprime të tilla pa u ulur dhe sqaruar me kryeministrin Albin Kurti.