LAJMI I FUNDIT:

Kubanezët luftojnë në anën e rusëve në Ukrainë, u është premtuar shtetësia dhe 5 dollarë në dorë dhe pagë mujore prej 2.545

Kubanezët luftojnë në anën e rusëve në Ukrainë, u është premtuar shtetësia dhe 5 dollarë në dorë dhe pagë mujore prej 2.545

Emigrantët kubanë që jetojnë në Rusi po i bashkohen ushtrisë ruse pasi presidenti Vladimir Putin nënshkroi një ligj që i jep shtetësinë kujtdo që regjistrohet në ushtri, raporton Neë York Post.

Reklama

“Disa kubanë” u dërguan në zonën e “operacionit special ushtarak” të mërkurën, pas nënshkrimit të kontratave njëvjeçare, sipas Ryazanjska, një agjenci lokale lajmesh në rajonin Ryazan të Rusisë, transmeton Telegrafi.

Sipas raportit, kubanezët dhe të tjerët që nënshkruan kontratat do të marrin një pagesë një herë nga qeveria federale ruse në shumën prej 2,433 dollarë dhe 2,500 dollarë të tjera nga buxheti rajonal i Ryazanit.

Rusia kreu sulmin më të madh me dron në Kiev që nga fillimi i agresionit, ukrainasit pretendojnë se kanë rrëzuar 52 nga 54 fluturaket pa pilot
Lexo po ashtu Rusia kreu sulmin më të madh me dron në Kiev që nga fillimi i agresionit, ukrainasit pretendojnë se kanë rrëzuar 52 nga 54 fluturaket pa pilot

Gjithashtu thuhet se do të marrë një pagë mujore prej 2,545 dollarë. Vendosja e emigrantëve kubanë në Ukrainë vjen pas njoftimit të javës së kaluar, se Bjellorusia po shqyrton trajnimin e personelit ushtarak kuban.

Zëvendësministri i Mbrojtjes së Bjellorusisë për Bashkëpunimin Ushtarak Ndërkombëtar, Valery Revenko, tha se u takua me zyrtarë kubanë, duke përfshirë atasheun ushtarak të Kubës në Rusi dhe Bjellorusi, kolonel Monica Milian Gomez.

“Vëmendja më e madhe i kushtohet trajnimit të personelit ushtarak kuban në Republikën e Bjellorusisë dhe përmirësimit të planifikuar të bashkëpunimit ushtarak midis dy vendeve”, tha Revenko në një postim në Tëitter në spanjisht.

Ukraina thotë se Rusia ka ngadalësuar sulmet në Bakhmut
Lexo po ashtu Ukraina thotë se Rusia ka ngadalësuar sulmet në Bakhmut

Takimi u zhvillua gjatë një ekspozite armësh, njoftoi Ministria e Mbrojtjes e Bjellorusisë në një deklaratë të shkurtër.

Mbetet e paqartë se çfarë lloj trajnimi mund të marrin luftëtarët kubanë, por Evan Ellis, profesor i studimeve të Amerikës Latine në Kolegjin e ushtrisë amerikane, i tha Miami Herald se ka një sërë mundësish.

“Mund të jetë çdo gjë nga inteligjenca kibernetike deri te trajnimi i operacioneve speciale ose thjesht një shkëmbim ‘fillestar’ për të eksploruar mbështetje më të gjerë. Bjellorusia mund ta bëjë këtë për Rusinë sepse Rusia nuk ka kapacitet për momentin”, tha ai. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Amerika
Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Botë
Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Turqia
Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Amerika
'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

Serbia

"Trupat e alienëve" të shfaqur në Kongresin meksikan dyshohet se janë të rreme

Amerika
Kalo në kategori