LAJMI I FUNDIT:

Ukraina thotë se Rusia ka ngadalësuar sulmet në Bakhmut

Ukraina thotë se Rusia ka ngadalësuar sulmet në Bakhmut

Trupat ruse kanë lehtësuar përkohësisht sulmet brenda dhe rreth qytetit të rrethuar lindor të Ukrainës, Bakhmut, për t’u rigrupuar dhe forcuar kapacitetet e tyre, tha të shtunën një zyrtare e lartë e Kievit.

Reklama

Krahas kësaj, zyrtarë të lartë ukrainas treguan se forcat e tyre ishin gati për të nisur një kundërofensivë të paralajmëruar prej kohësh për të çliruar territorin e marrë nga Rusia që nga fillimi i luftës, transmeton Telegrafi.

Grupi mercenar rus Wagner filloi t’ua dorëzojë pozicionet trupave të rregullt këtë javë pasi pretendoi kontrollin e plotë të Bakhmutit pas betejës më të gjatë dhe më të përgjakshme të luftës.

Megjithatë, Kievi thotë se forcat e saj ende kontrollojnë një pjesë të vogël të qytetit.

Në një deklaratë në Telegram, zëvendësministrja e Mbrojtjes e Ukrainës, Hanna Maliar, tha se trupat ruse po vazhdonin të sulmonin, por se aktiviteti i përgjithshëm sulmues kishte rënë.

“Dje dhe sot nuk ka pasur asnjë betejë aktive – as në qytet dhe as në skaje”, shkroi ajo, duke shtuar se trupat e Moskës po bombardonin periferi dhe zonat afër drejt Bakhmutit.

“Trupat (ruse) po zëvendësohen dhe rigrupohen”, tha Maliar. “Armiku po përpiqet të forcojë aftësitë e veta”.

Kyiv pritet të nisë së shpejti një kundërofensivë të shumëpritur për të çliruar territorin e pushtuar nga Rusia. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Amerika
Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Botë
Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Turqia
Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Amerika
'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

Serbia

"Trupat e alienëve" të shfaqur në Kongresin meksikan dyshohet se janë të rreme

Amerika
Kalo në kategori