FPPK organizoi sot (e diel) në Ferizaj kampionatin e parë individual të Kosovës për U-21, ku morën pjesë lojtarët më të mirë të kësaj kategoria nga klubet kryesore, e klubi ferizajas pati numrin më të madh të pjesëmarrësve.

Garat u zhvilluan fillimisht në grupet individuale të meshkujve dhe të femrave, për të vazhduar me garat e çifteve të meshkujve dhe të femrave, e pastaj garat individuale në ‘skelet’ për meshkuj dhe femra. Në përgjithësi klubet më të suksesshme dolën Lidhja e Prizrenit te meshkujt dhe Drita te femrat me nga dy vende të para.

Në konkurrencën e çifteve të femrave, në gjysmëfinalen e parë dyshja nga Gjilani Alma Mehmeti – Bleona Mehmeti ishin më të mira se dyshja nga Ferizaj Shega Hashani – Sara Shabani duke fituar me 3:1 (11:8, 11:6, 5:11, 11:3).

Në gjysmëfinalen e dytë, dyshja favorite nga Vushtrria Edona Shabani- Loresa Imeri u mposhten nga dyshja tjetër nga Ferizaji, Alma Hoxha -Jerina Rexhepi me 1:3 (12:10, 7:11, 4:11, 1:11).

Finalja ishte shumë e baraspeshuar por në fund dyshja Alma Mehmeti – Bleona Mehmeti triumfuan me rezultat të ngushtë 3:2 (9:11, 11:5, 9:11, 11:4, 11:8) ndaj Alma Hoxha – Jerina Rexhep.

Në gjysmëfinalen e parë në kategorinë e meshkujve u takuan dy çifte nga Lidhja e Prizrenit, Fatih Karabaxhaku – Kreshnik Mahmuti ndaj Eni Gashi – Blend Hajdari, që e fitoi çifti i parë me 3:0 (11:6, 12:10, 11:8).

Në gjysmëfinalen tjetër, dyshja nga Prishtina, Jon Shala – Blendon Luta pas një loje të baraspeshuar triumfuan ndaj dyshes nga Ferizaj, Sylejman Çerkini-Dren Çerkini me 3:1 (12:14, 11:6, 11:4, 11:3).

Në finale të dyja dyshet u paraqitën mirë, mirëpo dyshja nga Prizreni dëshmoi së momentalisht janë më të mirët, rezultati final, 3:1 (11:1, 9:11, 11:3, 11:3).

Në konkurrencën e juniorëve në gjysmëfinalen e parë u takuan, Shega Hashani dhe Alma Mehmeti, kësaj radhe triumfoi Alma me 4:1(9:11, 11:3, 11:5, 11:4, 11:6).

Ndeshja e dytë gjysmëfinale ndërmjet Bleona Mehmeti dhe Edona Shabanit ishte shumë e barabartë, dhe fituesja u përcaktua pas shtatë seteve 4:3(5:11, 11:13, 11:6, 11:7, 9:11, 11:6, 11:9).

Në finale e vajzave nga Gjilani, Alma ishte më mirë se Bleona duke fituar titullin e parë për U21 me rezultat 4:2 (4:11, 11:4, 9:11, 11:4, 11:8, 11:7).

Në konkurrencën e meshkujve patëm shumë ndeshje interesante, në gjysmëfinalen e parë Fatih Karabaxhaku fitoi ndaj Blend Hajdarit me 4:2 (11:9, 11:7, 8:11, 12:10, 9:11, 11:6) pas një ndeshje shumë interesante.

Në gjysmëfinalen tjetër Kreshnik Mahmuti dhe Blendon Luta zhvilluan një lojë të baraspeshuar dhe shumë interesante, në fund triumfoi Kreshniku me 4:1 (9:11, 13:11, 11:3, 11:5, 11:6). /KP/