LAJMI I FUNDIT:

Kosova mposhtet edhe në takimin e dytë ndaj Sllovenisë – sfida e fundit është ajo me Moldavinë

Kosova mposhtet edhe në takimin e dytë ndaj Sllovenisë – sfida e fundit është ajo me Moldavinë
Foto: FFK

Kosova është mposhtur në udhëtim te Sllovenia, në takimin që përfundoi 2-1 në kuadër të rrethit të pestë në Ligën e Kombeve, përkatësisht, Liga C, Grupi 3.

Reklama

Sllovenët e filluan takimin më mirë, duke rrezikuan me anë të Vuckic, por tanët nuk lejuan hapësira mbrapa.

Më pas, Kosova kishte një rast të mirë me anë të Edon Zhegrovës në minutën  e 33-të, por që goditja e tij përfundoi jashtë porte.

Foto: FFK

Valon Berisha më pas harkoi nga këndi, mirëpo topin nuk e arritën, Fidan Aliti e Florent Hadërgjonaj që ishin më afër.

Ilici rrezikoi nga distanca në minutën e 39-të, e që goditja e tij përfundoi në tribuna, pa shfaqur rrezik për Aro Muricin.

Foto: FFK

Në 45 minutat e dytë, tempo e lojës ishte edhe më e lartë, derisa këtë gjë e treguan edhe dy golat e shënuara.

Ishte minuta e 58-të, kur Vedat Muriqi pranoi një asistim nga Bernard Berisha, për të shënuar kështu golin e parë të kësaj sfide.

Mirëpo, ‘Dardanët’ nuk arritën të mbanin këtë epërsinë, pasi Jasmin Kurtic (63’), barazoi shifrat në 1-1 me një asistim të Stojanovic.

Foto: FFK

Deri në fund, Sllovenia arriti që të përmbyste rezultatin në 2-1 me një penallti të shënuar nga Josip Ilicic (90+3).

Me këtë barazim, Sllovenia vazhdon të jetë lider i Grupit 3 me 13 pikë, Greqia në të dytin me 11, Kosova me dy dhe Moldavia me një sosh.

Ndeshja e fundit për edicionin e dytë të Ligës së Kombeve për tanët do të jetë ajo ndaj Moldavisë që zhvillohet në stadiumin Fadil Vokrri më 18 nëntor. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Granit Xhaka me dy gola të shpejtë për Arsenalin

Granit Xhaka me dy gola të shpejtë për Arsenalin

Premier League
Përfundon sezoni 2022/23 në Ligën Premier: Kush e siguroi vendin në Evropë dhe kush ra në Championship

Përfundon sezoni 2022/23 në Ligën Premier: Kush e siguroi vendin në Evropë dhe kush ra në Championship

Premier League
Reagon ish-kapiteni i Kosovës për dy ndeshjet e Superligës: E keni degraduar futbollin

Reagon ish-kapiteni i Kosovës për dy ndeshjet e Superligës: E keni degraduar futbollin

Superliga
Goli i shumëpërfolur i Ferizajt ndaj Dukagjinit që ia siguroi barazhin

Goli i shumëpërfolur i Ferizajt ndaj Dukagjinit që ia siguroi barazhin

Superliga
Trajneri i Borussia Dortmund, Terzic, ka dhënë një nga intervistat më të trishta në histori të Bundesligës, pasi humbi titullin kampion

Trajneri i Borussia Dortmund, Terzic, ka dhënë një nga intervistat më të trishta në histori të Bundesligës, pasi humbi titullin kampion

Bundesliga
Goli tjetër i përfolur në rrjetet sociale: Trepça '89 po ashtu shënoi në kohën shtesë ndaj Prishtinës

Goli tjetër i përfolur në rrjetet sociale: Trepça '89 po ashtu shënoi në kohën shtesë ndaj Prishtinës

Superliga
Kalo në kategori