LAJMI I FUNDIT:

Konfirmohet numri i mercenarëve të vrarë të Wagnerit në Ukrainë

Konfirmohet numri i mercenarëve të vrarë të Wagnerit në Ukrainë

Grupi mercenar Wagner, i udhëhequr nga i ndjeri, Yevgeny Prigozhin, rekrutoi të paktën 48366 të dënuar nga burgjet ruse për të luftuar në Ukrainë, sipas një hetimi të përbashkët të gazetarëve të Mediazona dhe BBC Rusia, të cilët analizuan të dhënat e brendshme nga kompanitë ushtarake private që dokumentohej përmes pagesave për familjet e ushtarëve të vrarë në betejë.

Siç shkruan Meduza, Wagneritët u kërkuan të burgosurve të shërbenin në front për gjashtë muaj në këmbim të faljes dhe fshirjes së të dhënave të tyre kriminale, me një pagë të mirë dhe pagesa të sigurimit për të afërmit e tyre në rast se vdisnin ose plagoseshin. Sipas hetimeve, pothuajse 20 mijë mercenarë vdiqën në Ukrainë.

Momenti kur aeroplani i Wagner-it rus përplaset dhe shpërthen në Mali
Lexo po ashtu Momenti kur aeroplani i Wagner-it rus përplaset dhe shpërthen në Mali

Shumica e mercenarëve të Wagnerit gjatë pushtimit të Bakhmutit, të cilën grupi mercenar e quajti privatisht “Operacioni Meat Grinder”. Prigozhin tha se beteja filloi më 8 tetor të vitit 2022 dhe përfundoi më 20 maj të vitit 2023, por shifrat e numrit të të vdekurve tregojnë se në fakt iu desh më shumë kohë për të pushtuar qytetin, me mercenarë që vdiqën në zonë nga korriku 2022 deri më 6 qershor 2023 të vitit.


Sipas këtyre të dhënave, beteja për Bahmutin zgjati 327 ditë dhe mori jetën e të paktën 19.547 luftëtarëve Wagner, nga të cilët 17.175 ishin të dënuar dhe 2.372 të tjerët ishin mercenarë vullnetarë.

Nëse afati kohor i betejës është i kufizuar në atë që pretendoi Prigozhin, numri mercenarëve të vrarë në Bakhmut bie pak në 18,329 njerëz. Në total, një në tre të burgosur që u regjistruan për grupin e Wagner (35.5 për qind, sipas raporteve të brendshme) nuk u kthyen kurrë nga Bahmuti.

Gazetarët llogaritën se Wagner shpenzoi pothuajse 108 miliardë rubla (1.3 miliard dollarë) për pagesat ndaj familjeve të njerëzve që vdiqën duke luftuar për Bakhmutin. Çdo familje mori pesë milionë rubla (61000 dollarë) si kompensim, plus 300 mijë rubla të tjera (3700 dollarë) për organizimin e funeralit. Të afërmit e të dënuarve të rekrutuar morën gjithsej 92.5 miliardë rubla (1.14 miliard dollarë), ndërsa familjet e mercenarëve të rregullt morën 15.4 miliardë rubla (189 milionë dollarë).

Prigozhin është gjallë? Fotografitë e një burri në një tren kanë "ndezur" rrjetet sociale
Lexo po ashtu Prigozhin është gjallë? Fotografitë e një burri në një tren kanë "ndezur" rrjetet sociale

Hetimi tregon se Prigozhin po thoshte të vërtetën kur tha se grupi i Wagner humbi rreth 20 mijë burra në Betejën e Bakhmutit, por gënjeu për shkallën e vdekjes së të dënuarve të rekrutuar dhe mercenarëve vullnetarë.

Ndryshe, Prigozhin vdiq pas rrëzimit të aeroplanit privat me të cilin po udhëtonte gjatë muajit gusht të vitit të kaluar. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Gazetarja e televizionit serb e thotë në një transmetim Live:

Gazetarja e televizionit serb e thotë në një transmetim Live: "U shënua 29 vjetori i gjenocidit kundër boshnjakëve të Srebrenicës"

Serbia
Nëse Biden largohet, çfarë ndodh me paratë e tij?

Nëse Biden largohet, çfarë ndodh me paratë e tij?

Amerika
SHBA-ja dhe Gjermania zbulojnë planin rus - Moska planifikon ta vras shefin e fabrikës më të madhe gjermane të armëve

SHBA-ja dhe Gjermania zbulojnë planin rus - Moska planifikon ta vras shefin e fabrikës më të madhe gjermane të armëve

Evropa
U regjistruan mijëra vetëtima në të gjithë vendin – reshje të mëdha shiu dhe erëra të fuqishme në St. Gallen të Zvicrës

U regjistruan mijëra vetëtima në të gjithë vendin – reshje të mëdha shiu dhe erëra të fuqishme në St. Gallen të Zvicrës

Evropa
Vdekja 'e papritur': Gjendet i vdekur gjenerali që vlerësohej si dëshmitar kyç në një skandal të madh korrupsioni në Ministrinë ruse të Mbrojtjes

Vdekja 'e papritur': Gjendet i vdekur gjenerali që vlerësohej si dëshmitar kyç në një skandal të madh korrupsioni në Ministrinë ruse të Mbrojtjes

Botë
Një grua, shtetaze kineze, që u zhduk në det është gjetur e gjallë pas 36 orësh – publikohet momenti i shpëtimit

Një grua, shtetaze kineze, që u zhduk në det është gjetur e gjallë pas 36 orësh – publikohet momenti i shpëtimit

Azia
Kalo në kategori